• Школы
  • МБОУ «Средняя общеобразовательная школа №2 им. Героя Советского Союза, Маршала Советского Союза Говорова Л.А.» Елабужского муниципального района РТ/Татарстан Республикасы Алабуга муниципаль районы « Советлар Союзы Герое, Советлар Союзы Маршалы Говоров Л.А исемендәге 2 нче урта гомуми белем мәктәбе» гомуми белем муниципаль бюджет учреждениесе

Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение «Средняя общеобразовательная школа №2 им. Героя Советского Союза, Маршала Советского Союза Говорова Л.А.» Елабужского муниципального района Республики Татарстан/Татарстан Республикасы Алабуга муниципаль районы « Советлар Союзы Герое, Советлар Союзы Маршалы Говоров Л.А исемендәге 2 нче урта гомуми белем мәктәбе» гомуми белем муниципаль бюджет учреждениесе

Адрес: 423600, г. Елабуга, ул. Говорова, д. 3
Телефон: +7(855)-577-07-70
E-Mail: S2.Elb@tatar.ru
Короткое название: МБОУ "Средняя школа №2" ЕМР РТ
Руководитель: Немтырев Сергей Михайлович
Год основания учреждения: 1952
У нас учатся: 641 учащихся, из них иностранных граждан-2

Международный день родного языка/ дөньякүләм туган тел көне

Опубликовано: 22.02.2019

21 февраля в нашей школе прошел праздник посвященный Международному дню родного языка. В мероприятии участвовали учащиеся образовательных организации Елабужского муниципального района.  В этот день дети рассказывали стихотворения  на родном языке, пели песни, танцевали.
Ведь только тот человек способен учить другие языки, кто знает в совершенстве свой родной язык, читает и интересуется культурой своего родного народа, любит и гордится своим родным языком.

21 февральдә дөньякүләм туган тел көне билгеләп үтелә. ЮНЕСКО тарафыннан игълан ителгән әлеге халыкара бәйрәм дөньядагы телләрне саклау, аларны киләчәк буынга исән-имин җиткерү макстатыннан оешты. Һәркайсыбыз өчен газиз ана теленә мәхәббәт бишек җыры белән җанга сеңә. Константин Ушинский: «Тел ул - халыкның үткән, хәзерге һәм киләчәк буыннарын бер бөек, тарихи бөтен итә торган иң тере, иң бай һәм иң нык бәйләнеше», - дип санаган. Тел, халыкның яшәеш юнәлешләрен генә чагылдырып калмыйча, асылда, теләсә кайсы милләтнең нигезен тәшкил итә. Туган тел - бәяләп бетергесез белем чыганагы, тутыкмас рухи мирас һәм хәтер сакчысы. Ул, үзенең дәвалау көче - сүз белән халыкның рухын һәм зирәклеген чагылдыру аша, тарихи кыйммәтләрне саклый, яңалыкны тудыра һәм киләчәккә юл сала.

Бу көнне безнең мәктәптә “Туган тел” фестивале узды. Чарада шәһәр һәм район мәктәпләреннән төрле милләт балалары чыгыш ясадылар. Бу бәйрәмдә туган тел турында шигырләр, җырлар һәм бөек шәхесләребезнең туган телгә карата әйтелгән тирән фикерләре зур урын алды.  Кичә Г.Тукайның  “Туган тел” җыры белән тәмамланды. Телебезнең кулланылыш даирәсен киңәйтү, аны балаларыбызга һәм оныкларыбызга тапшыру – безнең төп бурычыбыз.