Адрес: село Старый Юраш, ул. Школьная, д.25
Короткое название: МБОУ "Старо-Юрашская средняя школа" ЕМР РТ
Руководитель: Саляхутдинова Файма Тимербаевна
Год основания учреждения: 1998
У нас учатся: 49 учащихся. Иностранных граждан нет.
У нас учат: 12 педагогов. Язык обучения русский и татарский

Минем шәҗәрәм/Моя родословная

Опубликовано: 30.01.2024

Минем шәҗәрәм.

"Гаилә елы"Һәркемнең үз иле газиз. Һәркем үзен туган җирендә генә бәхетле сизә. Туган туфрагында кеше аягына баса, шунда аның теле ачыла. Нәкъ менә туган җирендә кеше Ватанының иксез-чиксез гүзәллеген торган саен ныграк аңлый, бихисап байлыкларын да күз алдына ачыграк китерә.
Үзенең туган телен, тарихын, туган җирен белеп үскән бала гына киң карашлы, тирән белемле, милли үзаңлы шәхес булып формалаша. Бу фикер Равил Фәйзуллин шигырендә бик ачык чагыла.
Хәтерләүдән курыкма син!
Үткәнеңне онытма син!
Бел син ерак бабаларыңның
Ничек итеп көн иткәнен,
Нинди уйлар, нинди моңнар
Безгә калдырып киткәнен.
Үзенең үткәненә һәм тарихына хөрмәт белән караган халыкның гына киләчәге бар. Шәҗәрә төзү халкыбызның иң матур гадәтләреннән берсе."Гаилә елы" уңаеннан оештырыласы чараларны без нәкь менә нәсел шәҗәрәсен төзү бәйгесе белән башлап җибәрдек.

«Моя родословная».

В рамках "Года семҗи" провели конкурс "Моя родословная".Конкурс направлен на сохранение и формирование традиционных духовно-нравственных ценностей в российских семьях, единства семьи через составление своей родословной, коллективную подготовку исследований истории семьи и рода.