Адрес: село Старый Юраш, ул. Школьная, д.25
Короткое название: МБОУ "Старо-Юрашская средняя школа" ЕМР РТ
Руководитель: Саляхутдинова Файма Тимербаевна
Год основания учреждения: 1998
У нас учатся: 49 учащихся. Иностранных граждан нет.
У нас учат: 12 педагогов. Язык обучения русский и татарский

Озын толымлы күркәм кыз./Девушка краса - длинная коса

Опубликовано: 02.03.2022

Татар кызлары элек-электән чибәрлекләре белән, тыйнак, уңган,  озын толымлы булулары белән дан тотканнар. Нинди генә шигырьләр, җырлар чыгармаганнар озын толымлы кызлар турында. Менә берсе:

Ераклардан күренеп тора

Сыгылма басмалары.

Кызлар чәчен үреп салса

Җилферди тасмалары.

Ал кадыйм түшләреңә,

Гөл кадыйм түшләреңә.

Озын толымнарың үреп

Керәсең төшләремә.

Ә татар халык әкиятләрендәге кызларны күз алдына китерик әле. Зөһрә... Гөлчәчәк... Үги кыз... Буйлары зифа, йөзләре тулган айдай, тешләре энҗе-мәрҗәндәй, иреннәре балдай, чәчләре...Чыннан да чәчләре нинди соң әле? Кыска итеп киселгәнме? Бөтеркәле химия ясалганмы? Милеровка ясалганмы? Иңнәренә төшкән “каре” прическасымы? Юк ла. Аларның чәче озын, толым –толым. Кызларның матурлыгы, зиннәтлелеге чәченә карап беленә, ди халык.

Шуңа күрә татар кызлары гомер-гомергә озын чәч үстергәннәр. Андый озын чәчле кызлар безнең мәктәптә дә бик күп икән. Бүген алар безнең  «Озын толымлы күркәм кыз” бәйгесендә дә катнаштылар. Кызлар чәч үстерү серләре, прическалар, шампунь төрләре, чәчне карау юллары белән бүлештеләр. Бәйге нәтиҗәсе буенча җиңүче дип Набиуллина Фәридә танылды. Икенче урынны Гайнуллина Зилә, ә өченче урынны Назмутдинова Айзилә яулады.

Татарские девушки издревле славились своей красотой, скромностью, умом, длинными волосами. Какие только стихи и песни не издавали о девушках с длинными волосами. А представим девочек из татарских народных сказок. Зугра... Гульчачак…  Волосы у них длинные, . В народе говорят, что красота и роскошь девушек узнаются по их волосам.Поэтому татарские девушки всю жизнь отращивали длинные волосы. Оказывается, таких длинноволосых девушек и в нашей школе очень много. Сегодня они приняли участие и в нашем конкурсе «Девушка краса- длинная коса”. Девушки поделились секретами роста волос, прическами, видами шампуней, способами ухода за волосами. По итогам конкурса победительницей стала Набиуллина Фарида.Второе место заняла Гайнуллина Зиля, а третье-Назмутдинова Айзиля.