Адрес: 423606, Республика Татарстан, Елабужский район, г. Елабуга, ул. Марджани, д. 24
Телефон: +7(855)-579-61-51
E-Mail: Ds35.elb@tatar.ru
Короткое название: МБДОУ детский сад №35 «Лейсан»
Руководитель: Абдрахманова Наиля Инсафовна
Год основания учреждения: 1994
У нас учатся: 307 воспитанников. Воспитанники, являющиеся иностранными гражданами- 0 детей
У нас учат: 24 педагогов. Язык обучения русский

Славная традиция

Региональный семинар-практикум для педагогов ДОУ

Опубликовано: 24.02.2016

На базе МБДОУ детский сад №35 "Лейсан" прошел региональный семинар-практикум для педагогов дошкольных образовательных учреждений по теме: "Системно-деятельностный подход к обучению русскоязычных детей дошкольного возраста татарскому языку и изучение традиций и культуры народов Поволжья в рамках билингвального образования" с участием гостей из Менделеевска, Набережных Челнов,а также экспертов из Елабужского института Казанского (Приволжского) Федерального университета. С мастер-классами выступили Низамова Наиля Бизяновна, преподаватель Елабужского колледжа культуры и искусств, заслуженный работник культуры РТ и Тазиев Саляхи Фардиевич,почетный работник высшего профессионального образования РФ, кандидат педагогических наук, доцент кафедры педагогики ЕИ КФУ. Семинар был открыт ярким представлением народов Поволжья - удмуртского, татарского, чувашского,кряшенского и марийского народов. В творческой мастерской была представлена выставка с традиционными блюдами народов Поволжья. Бикмухаметова И.Г., Нурутдинова Р.М., Юсупова М.М., Абдиева Л.С. Харитонова Ю.А. показали гостям фрагменты занятий с детьми, а педагоги Нянякова О.В.,Хабибуллина А.З.,Салимова Г.Ф., Тихонюк О.Г. прдставили зрителям сказку театрализованное представление «Три богатыря и чудо камень» Все мероприятие было проведено в теплой атмосфере. 25 нче февраль көнне, “Ләйсән”исемле 35 нче балалар бакчасында “Билингваль белем бирү максатыннан, мәктәпкәчә яшҗтәге рус телле балаларга, татар телен өйрәткәндә, Идел буе халыкларының мәдәниятен, йолаларын системалы рәвештә өйрәтү” дип исемләнгән региональ семинар булып узды. Чарага килгән кунаклар арасында, Алабуга мәгариф идарәсеннән, Казан дәүләт федераль универстетының Алабуга филиалыннан, сәнгать-мәдәният көллиятеннән укытучылар,10 нчы мәктәп укытучылары һәм укучылары, күрше Менделеевск,Чаллы шәһәреннән ,Иске Куклюк авылыннан һ.б. бар иде. Алар иң элек иҗади күргәзмәдә, төрле милләт халыклырының гореф-гадәтләре, йолалары, милли ризыклары, киемнәре белән таныштылар. Шушы чара музыка залында дәвам итте, Идел буе халыкларының концерт программасы булды. Кунаклар рус телле балаларны татар теленә өйрәтү буенча оештырылган ачык чараларны карадылар. Икенче кечкенәләр,уртанчылар ,зурлар,мәктәпкә әзерлек төркемнәрендә, рус телле балалар үзләренең белемнәрен күрсәттеләр. Теоритек өлештә, педагогик фәннәр кандидаты,доцент С.Ф. Тазиевның, Алабуга көллияте укытучысы, Татарстан Республикасының атказанган хезмәткәре М.Б. Низамованың,Чаллы шәһәре 116 нчы балалар бакчасы тәрбиячесе Э.Ф. Зарипованың, Менделеевск шәһәренең №6,№7 балалар бакчаларыннан килгән, татар теле тәрбиячеләренең һ.б.чыгышлары тыңланылды. Семинар азагында 35 нче балалар бакчалары тәрбиячеләре(Нянякова О.В.,Хабибуллина А.З.,Салимова Г.Ф.,Тихонюк О.Г.) тарафыннан иҗат ителгән “Өч батыр һәм тылсымлы таш” исемле театральләштерелгән әкият күрсәтелде.Семинар югары дәрәҗәдә үтте, килгән кунаклар бакча тәрбиячеләре бик канәгать калдылар.