МБОУ «Новокакерлинская основная общеобразовательная школа имени Героя Советского Союза Алимова Зарифа Закировича» Дрожжановского муниципального района РТ

Адрес: 422475, Республика Татарстан, Дрожжановский район, село Новые Какерли, улица Ленина, д33
Телефон: +7(843)-753-08-46
E-Mail: Snk.Drz@tatar.ru, kakerlish@mail.ru
Короткое название: МБОУ "Новокакерлинская ООШ имени Алимова З.З."
Руководитель: Абдрахманов Шамиль Мубаракзянович
У нас учат: 9 учителей

Новости МБОУ "Новокакерлинская оош". Яңа Кәкерле төп гомуми белем бирү мәктәбе яңалыклары.

3 декабрь - Билгесез солдат көне. Шул көнне искә алып Алимов З.З. исемендәге Яңа Кәкерле төп гомуми белем бирү мәктәбе китапханәсендә “Билгесез солдат истәлегенә” китапханә сәгате үтте.

Опубликовано: 03.12.2018

3 декабрь - Билгесез солдат көне. Шул  көнне искә алып  Алимов З.З. исемендәге Яңа Кәкерле төп гомуми белем бирү  мәктәбе китапханәсендә “Билгесез солдат истәлегенә” китапханә сәгате үтте.

Илебез тарихында иң дәһшәтле саналган Бөек Ватан сугышында миллионлаган кешенең гомере өзелде. Сугыш кырларында билгесез югалганнар саны да меңәрләгән. Фронтта һәлак булып, билгесез югалган дип исәпләнгән сугышчыларның туганнары, оныкларының аларның каберләренә барып рәхмәт һәм хөрмәт белдерә алмаулары бу көн барлыкка килүгә төп сәбәпче  булды да. 1966 елның 3 декабрендә Билгесез солдат көле Мәскәү янындагы Ленинград шоссесының 41 нче чакрымындагы туганнар каберлегеннән Александр бакчасы территориясенә китерелә. 1967 елда биредә Мәңгелек ут кабызыла һәм "Билгесез солдат кабере" мемориаль комплексы ачыла. Россия Дәүләт Советы депутатлары тәкъдиме белән 2014 ел, 3 декабрь - тарихи дата итеп «Билгесез солдат көне» - яу кырларында башларын салып, билгесез калган сугышчыларны искә алу көне итеп билгеләнде.

Чүпрәле районыннан Бөек Ватан сугышына  14375 кеше сугышка киткән, ә шулардан  7191е  һәлак булган. Яңа Кәкерле авылыннан исә сугышта 550 кеше катнаша,  шуларның 155е  кире әйләнеп кайтмый. Бу елларда халкыбыз иңенә төшкән авыр сынауны батырларча күтәргән якташларыбызга карата яшь буынның олы ихтирамы саклана.Әлеге чор кешеләре үрнәгендә без балаларны  тәрбияләүдә зур һәм дәвамлы эш алып барабыз.

В честь этого дня в школьной библиотеке МБОУ «Новокакерлинская  ООШ имени Алимова З.З.» ДМР  РТ провели библиотечный час «Памяти Неизвестного солдата» . И в наши дни у молодого поколения сохранится память и уважение нашим землякам, достойно пережившим эти тяжелые испытания жизни военных лет. На примере жизни людей военных лет мы продолжаем вести большую воспитательную работу со школьниками.