• Дрожжановский
  • Школы

Адрес: 422461, Республика Татарстан, Дрожжановский район, с. Большая Цильна, ул. Советская, д. 18 / Татарстан Республикасы, Чүпрәле районы, Зур Чынлы авылы, Совет урамы,18 нче йорт
Телефон: +7(843)-753-86-44
E-Mail: Sbc.Drz@tatar.ru, bcilna@yandex.ru
Короткое название: МБОУ «Большецильнинская СОШ»
Руководитель: Азмуханова Рамзия Иршатовна
Год основания учреждения: 1922

Новости школы.

БИЛГЕСЕЗ СОЛДАТ КӨНЕ. ДЕНЬ НЕИЗВЕСТНОГО СОЛДАТА

Опубликовано: 03.12.2018

Россия Федерациясендә 3 декабрь рәсми рәвештә Билгесез солдат көне итеп билгеләнеп үтелә.Әлеге истәлекле дата өчен бу көнне сайлау юкка гына түгел. 1941 нче елда Мәскәү астында немец гаскәрләре нәкъ шушы көнне тар-мар ителәләр. Бу дата дәүләтебез һәм җәмгыятебезнең ватан өчен башын салган, исеме билгесез булса да, мәңгегә безнең хәтерләрдә сакланучы билгесез солдат батырлыгына карата мөнәсәбәтен чагылдыра. Һәлак булган дип саналган солдатларның барысының да күмелгән урыннары билгеле түгел. Бүгенге көнгәчә Россия һәм чит илләр территорияләрендә ватанны саклаган, әмма гәүдәләре җир куенына иңдерелмәгән билгесез сугышчыларның мәетләре ята. Без алар алдында баш иябез. Алар илне саклап калдылар һәм яшь буын өчен батырлык үрнәге булып торалар.

3 декабря - День Неизвестного солдата. Дата 3 декабря выбрана совсем неслучайно. Именно в этот день в 1966 году прах неизвестного солдата был перенесен из братской могилы на 41-м км Ленинградского шоссе и с воинскими почестями захоронен в Александровском саду. Это мероприятие было приурочено к 25-летней годовщине разгрома немецких войск под Москвой. На плите, водруженной на могиле Неизвестного солдата, была сделана надпись: «Имя твое неизвестно. Подвиг твой бессмертен».С тех пор здесь всегда горит вечный огонь и стоит почетный караул. Памятнику присвоен статус общенационального мемориала воинской славы. Великая Отечественная война навсегда в истории нашей страны останется народной войной против фашизма. Память о каждом солдате, защищавшем нашу Родину, священна.