• Школы

Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение «Бик-Утеевская основная общеобразовательная школа Буинского муниципального района Республики Татарстан»

Адрес: 422414, РТ, Буинский район, д. Бик-Утеево, ул. Центральная, д. 25
Телефон: +7(843)-745-01-86
E-Mail: Sch681@mail.ru
Короткое название: МБОУ "Бик-Утеевская ООШ "
Руководитель: Низамова Сюмбель Ринатовна
Год основания учреждения: 1951

Яктылык кайтаручы фликерлар турында

Опубликовано: 20.01.2016

Чираттагы сыйныф сәгате “Җәяүлеләрдән яктылык сирпелергә тиеш” дигән темага үтте.

Хәзерге вакытта закон юл хәрәкәтендә катнашучыларга яктылык кайтаргычлар куллануны киңәш кенә итә. Фликер – яктылыкны кире кайтаручы әйбер. Ул юлдагы җәяүлене яисә баланы коткарып кала ала. Яктылык җитәрлек булмаган  шартларда күренеп торуны тәэмин итеп, яктылык кайтаргыч транспорт йөри торган юлда үзеңне күрсәтүнең бердәнбер ысулы, дияргә дә мөмкин.  Фликерны үзең белән йөртү тәүлекнең караңгы вакытында җәяүленең  тапталу  куркынычын 6-8 тапкыр киметә! Фараларның якын уты  белән хәрәкәт иткәндә, яктылык кайтаргыч элементы булган җәяүлене шоферлар 130-140 метр ераклыктан ук күреп ала, ә ансыз – 25-40 метрдан гына.