С более подробной информацией можно ознакомится на сайте: info.edu.tatar.ru.

Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение "Средняя общеобразовательная школа №60" Авиастроительного района г. Казани/Казан шәһәре Авиатөзелеш районының "60 нчы урта гомуми белем мәктәбе" гомуми белем муниципаль бюджет учреждениесе

Адрес: 420098, РТ, г. Казань, ул. Граничная, зд. 2
Телефон: (843) 570-85-97 приемная; (843) 570-85-93 директор (часы приема: во вторник 14-18 ч.)
E-Mail: sch060@rambler.ru; s60.kzn@tatar.ru
Короткое название: МБОУ "Школа №60"
Руководитель: Амелин Андрей Геннадьевич
У нас учатся: 870 учащихся из них 7 иностранных граждан

История школы- Мәктәп тарихы

Коры Елга бистәсендә урнашкан 60 нчы мәктәп тарихына  күзәтүләр.

Страницы истории школы № 60, расположенной в поселке Сухая Река.

Мәктәп... Монда үткәннәр белән киләчәк тоташа. Үткәнен белмәгәннең, киләчәге караңгы , дигән бит борынгылар!  Безнең  мәктәбебезнең стеналары бала-чаганың күпме күңелле тавышын үз эченә сыйдырган, күпме күңел җылысы, изгелек бөркелә  ул стеналардан! Кайлардан башлана икән ул мәктәп тарихы?

Мәктәп тарихын өйрәнү, белү, милли мирасыбызны саклауга һәм өйрәнүгә әйтеп бетергесез өлеш кертә.  Безнең  мәктәпнең үткәне бик еракларга барып тоташа.

Әйдәгез, тарих тәгәрмәчен берничә гасырга артка тәгәрәтик тә, Коры Елга бистәсендәге мәгариф үсешенә күз салыйк...

Мәктәп музеенда саклана  торган архив материалларында  Коры Елга  авылында 1861 нче елда дин эшлеклесе  Скворцов  тарафыннан   2 башлангыч училище ачылды, дип әйтелә. Берсе ирләр өчен, анда 20 укучы,  икенчесе- хатын-кызлар өчен -21 укучы укыган. 1863 нче елда бер генә, ирләр өчен генә  училище кала, укыту даими рэвештә алып барылмый.

1870 нче елдан училище земство хисабына кабул ителә. Бу училище өчен Коры Елга бистәсендә туган Казан купецы Парамонов  үз йортын бирә. Бу училищены тоту  өчен земство елына 748 сум 31 тиен акча тота. Монда 88 малай, 12 кыз укыйлар.

«Без прошлого человек не может в полной мере ни осознавать настоящего, ни заглянуть в будущее»

Н. Карамзин

/upload/storage/org2120/files/PHOTO-2021-07-28-11-31-30.jpg