Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение «Сизинская основная общеобразовательная школа» Арского муниципального района Республики Татарстан

Адрес: 422027, Российская Федерация, Республика Татарстан, Арский район, с. Сиза, ул. Школьная, д.21
Телефон: +7(843)-665-12-46
E-Mail: Ssiz.Ars@tatar.ru
Короткое название: МБОУ "Сизинская ООШ"
Руководитель: Абдуллин Марс Миннеханович

Май чабу (Масленница) бәйрәме

Опубликовано: 22.02.2023

28нче февральдән 6 нчы мартка кадәр рус халкында һәм керәшеннәрдә Май чабу (Масленница) бәйрәме билгеләп үтелә. Бу бәйрәм бик борынгыдан килә. Аны славяннар православие дине кабул ителгәнче үк билгеләп үткәннәр. Әлеге йола җиде көн буена бәйрәм ителә. Май чабу атнасының һәр көне исемләп бүленгән:
Атна башы (дүшәмбе) – “Очрашулар”,
буш көн (сишәмбе) – “Уеннар”,
кан көн (чәршәмбе) – “Сыйлану”,
атна кич, кече атна (пәнҗешәмбе) – “Уен-көлке”,
татар атнасы (җомга) – “Әби коймагы”,
атна арты (шимбә) – “Печкәчәмдә кунакта”,
атна көн (якшәмбе) – “Кичерешү”, “ Пручти кич” дип йөртелгән.
      Май чабу атнасында православие халкы уйнап-көлеп кышны куа, табигатьне уята. Йола буенча, май чабу атнасында кунактан-кунакка йөрү гадәте каралган. Май чабуның төп атрибуты — түгәрәк коймак. Йола буенча, кояш символы атна буена һәр гаиләдә әзерләнә. Бәйрәм табыны аеруча бай. Йола ашларыннан - ботка, коймак, бәлеш куела. Җиденче ягъни соңгы көннәрендә православие халкы бер-берсеннән гафу сорап, кунакка йөри һәм тәмле ашлар белән сыйлана. Бу инде кыш урынына яз килгән, дигән сүз.