Адрес: 422000, РТ, г. Арск, ул. 90 лет ТАССР, д. 42
Телефон: +7(843)-663-33-30
E-Mail: S6.Ars@tatar.ru
Короткое название: МБОУ "АСОШ №6"
Руководитель: Мустафин Дилюс Фаритович
Год основания учреждения: 2017

«Эко дежурный по стране» / «Ил буенча Эко дежур»

Опубликовано: 29.09.2021

29 сентября учащиеся 8 Б класса приняли активное участие во Всероссийской акции «Эко дежурный по стране». Ребята очистили от мусора  территорию возле родника, располагающийся неподалеку  от школы. Собрано более 5 кг мусора. Главный вывод, которые сделали ребята – необходимо беречь и заботиться об окружающей среде систематически. А начинать можно с малого: приводить в порядок ближайшую территорию, выбрасывать мусор в специально отведённые для этого места.

29 сентябрьдә 8 Б сыйныф укучылары «Ил буенча Эко дежур» Бөтенроссия акциясендә актив катнаштылар. Балалар мәктәптән ерак түгел урнашкан чишмә янындагы территорияне чүп-чардан чистарттылар. 5 килограммнан артык чүп-чар җыелды. Балалар ясаган төп нәтиҗә-әйләнә-тирә мохитне системалы рәвештә сакларга һәм кайгыртырга кирәк. “Табигать – тиңсез хәзинә!” , "Табигатьне саклагыз!" Бу сүзләрне без бик еш ишетәбез. Әмма, аларның чын мәгънәсен без аңлап бетерәбезме икән? Һәрвакытта да аңлап бетермибез шул. Ә бит бу сүзләргә киләчәгебез турыңда зур мәгънә салынган. Туган як табигате − чиста һава һәм экологик яктан чиста ашамлыклар гына дигән сүз түгел әле ул. Ул − Туган илебезнең матурлыгы да, җаны да. Туган як табигате ул − калкулыктагы кипкән печән эскертләре арасындагы каен агачлары да, тынлык һәм хуш исләр белән тулган чыршы урманы да, иң кызу җәй көннәрендә дә салкын һәм көмештәй саф сулы күлләр дә, кечкенә генә инештән башлап, зур елгага таба ыргылучы елгачыклар да. Әйдәгез әле, табигатькә карата бераз мәрхәмәтлерәк булыйк! Аны саклап калу өчен бар көчебезне кызганмыйк! Табигать һәм бөтен галәм киңлеген саклап калу — безнең бурыч!