Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение "Нусинская основная общеобразовательная школа" Арского муниципального района Республики Татарстан

Адрес: Российская Федерация, Республика Татарстан, Арский район, село Нуса, улица Татарстан, дом 31/ Татарстан Республикасы, Арча районы, Носы авылы, Татарстан урамы, 31 нче йорт
Телефон: +7(843)-669-35-27
E-Mail: Snus.Atn@tatar.ru
Короткое название: МБОУ "Нусинская ООШ"
Руководитель: Бадертдинов Васим Хамитович
Год основания учреждения: 1934
У нас учатся: 42 ученика/ Бездә укыйлар: 42 укучы
У нас учат: 14 учителя/ Бездә укыталар: 14 укытучы

“Кошлар – канатлы дусларыбыз”

Опубликовано: 31.03.2017

Яз җитүгә бар табигать уяна, җанлана башлый. Шул исәптән безнең канатлы дусларыбыз да җылы яклардан, үз туган илләренә очып кайта башлыйлар. Билгеле инде, аларның кайтуы безнең өчен  зур куаныч. Кошлар җир йөзендә иң киң таралган тереклек ияләре.  Кошлар -  табигатьнең күрке, яме, урман табиблары.  Хәзер аларның  9 меңгә якын төре бар. Татарстанда исә җәй көннәрендә – 200 дән, ә кышын  40 төрдән артык кош очратырга мөмкин. Сәрдәбаш башлангыч мәктәбе укучылары  бүгенге класс сәгатендә кошлар турында сөйләштеләр. “Сыерчык” һәм “Карлыгач” командаларына бүленеп  көч сынаштылар.

1 бирем   Тапкырлар көч сынаштылар. Табышмаклар әйтешү булды.

2 бирем   “Кайсы кош икәнен билгелә” уены.

3 бирем   Төрлечә киселгән фигуралардан кош рәсемен төзеделәр.

4 бирем   “Кем күбрәк” уены. “К” хәрефеннән башланган кош исемнәрен яздылар. Соңыннан “Очты – очты” уенын уйнадык.

Һәр елны 1 нче класс укучылары  әтиләре ярдәме белән  мәктәп янында үсүче агачларга  сыерчык оялары ясап эләләр. Петрова К. һәм Петров А.  ясаган  оялары үз хуҗаларын көтә. Без кошларны бик яратабыз. Алар табигатькә, кешегә бик файда китерәләр. Шуңа күрә без кошларны сакларга, аларга ярдәм итәргә тиеш.