Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение "Нусинская основная общеобразовательная школа" Арского муниципального района Республики Татарстан

Адрес: Российская Федерация, Республика Татарстан, Арский район, село Нуса, улица Татарстан, дом 31/ Татарстан Республикасы, Арча районы, Носы авылы, Татарстан урамы, 31 нче йорт
Телефон: +7(843)-669-35-27
E-Mail: Snus.Atn@tatar.ru
Короткое название: МБОУ "Нусинская ООШ"
Руководитель: Бадертдинов Васим Хамитович
Год основания учреждения: 1934
У нас учатся: 42 ученика/ Бездә укыйлар: 42 укучы
У нас учат: 14 учителя/ Бездә укыталар: 14 укытучы

Нәүрүз котлы булсын!

Опубликовано: 21.03.2017

Яз ул- табигатьнең аңлатып булмастай серле, бөек могҗизасы. Яз- барыннан да элек, кышкы озын йокыдан уяну, дөньяга керфек сирпеп багу. Язяктыгаҗылыгакояшка омтылу улҖир йөзендә һәрнәрсәгап-гади генә үлән дәгөл дәагач та йөзен кояшка бораяшәргәомтылаШулай ук һәр җан иясеһәр тереклек заты яз көнендә аеруча җанланаканатланаӘ табигать уяну белән өйләргә Нәүрүзбәйрәме килә. Элек заманнарда безнен бабаларыбызбабаларыбызның бабалары Яна ел бәйрәмен 21 мартта уздырганнарАны«Нәүрүз» бәйрәме диеп атаганнар.Бу көнне бар кеше дә бәйрәмчә киенгәнбер-берсен котлаганОлыларга бүләкләр биргәннәр.Бүген авылыбызда укучылар, авыл халкы катнашында Нәүрүз бәйрәме үткәрелде. Бәйрәмдә күңелле уеннар уйналды, Кыш бабай белән Нәүрүзбикә көч сынашты, матур теләкләр теләнде. Бәйрәм тәмле коймак белән чәй эчеп тәмамланды.Нәүрүз бәйрәме тарихның үзе кебек үк борынгы, безнең көннәргә ерак гасырлардан килгән. Ул халкыбызның озын-озын юллар узуынозын гомерле икәнен исебезгәтөшерә сыман. Югалтканны яңадан табуга тиң бу. Кабат югалтмыйк инде без аны. Нәүрүз- яз бәйрәме. Яз кебек һәрчак кабатлансын, бөтенләйгә кайтсын иде ул безгә. Нәүрүз котлы булсын!