Адрес: 422018, РТ, Арский район, с. Наласа, ул. Молодежная, д. 91
Телефон: +7(843)-665-02-22
E-Mail: Snal.Ars@tatar.ru
Короткое название: МБОУ "Наласинская СОШ"
Руководитель: Гиззатуллин Булат Нафикович

Новости МОУ Наласинской СОШ

Опубликовано: 20.11.2023

"Мөһим нәрсәләр турында сөйләшү " дәрестән тыш дәресләр "Гаиләдәге мөнәсәбәтләр турында". Дәреснең максаты: укучыларда Россиянең традицион гаилә кыйммәтләрен аңлауны формалаштыру; буыннар дәвамлылыгы, гаиләдә үзара хөрмәт һәм үзара ярдәм, гаилә традицияләренең мөһимлеге. Формалашкан кыйммәтләр: көчле гаилә. Традиция буенча, сыйныфларда дәресләр РФ Гимнын башкарудан башлана. Аннары педагоглар һәм балалар кеше тормышында аның гаиләсендәге мөнәсәбәтләрнең нинди роль уйнавы турында сөйләштеләр. Гаилә мәхәббәт, игелек, бер-берсе турында кайгырту һәм, әлбәттә, өйдән башлана. Гаилә-ул безнең көч урыны, безнең таянычыбыз, безнең тыл, гаиләдә без үзебезне яраткан, көчлерәк, ышанычлырак, сакланучанрак хис итәбез. Гаилә нигезе-бер-берсе өчен җаваплылык; үзара ярдәм хисе; хөрмәт; мәхәббәт; наз; үзара аңлашу. Балалар «Гаилә» видеосын, шулай ук Екатерина һәм Александр Стриженовлар гаиләсенең һәм Сергей Жуков гаиләсенең гаиләдә ныклы мөнәсәбәтләрне ничек саклап калу турында видеороликларын карадылар; "гаилә традицияләре" интерактив биремнәрен үтәделәр, ачыкладылар.

Внеурочные занятия «Разговоры о важном»
«О взаимоотношениях в семье».
Цель занятия: формирование у обучающихся понимания традиционных российских семейных ценностей; преемственности поколений, взаимоуважения и взаимопомощи в семье, важности семейных традиций.
Формирующиеся ценности: крепкая семья.
По традиции, занятия в классах начались с исполнения Гимна РФ.
Далее педагоги и ребята беседовали о том, какую роль в жизни человека играют взаимоотношения в его семье.
Семья начинается с любви, доброты, заботы друг о друге и, конечно, с дома. Семья – это наше место силы, наша опора, наш тыл, в семье мы чувствуем себя любимее, сильнее, увереннее, защищеннее. Основа семьи – ответственность друг за друга; чувство взаимопомощи; уважение; любовь; нежность; взаимопонимание.
Ребята просмотрели видео «Семья», а также видеоролики семьи Екатерины и Александра Стриженовых и семьи Сергея Жукова, о том, как сохранить крепкие отношения в семье; выполнили интерактивные задания «Семейные традиции».