Адрес: 422018, РТ, Арский район, с. Наласа, ул. Молодежная, д. 91
Телефон: +7(843)-665-02-22
E-Mail: Snal.Ars@tatar.ru
Короткое название: МБОУ "Наласинская СОШ"
Руководитель: Гиззатуллин Булат Нафикович

Новости МОУ Наласинской СОШ

“Шушы яктан, шушы туфрактан без”

Опубликовано: 29.01.2021

29 нчы гыйнвар көнне  Наласа урта мәктәбендә “Без бит Арча яклары” җыентыгы буенча “Шушы яктан, шушы туфрактан без” дип исемләнгән чара үтте. Чара кысаларында авылдашыбыз, язучы,  Муса  Җәлил исемендәге Республика премиясе лауреаты , “Казан утлары”, “Мәйдан” журналларының баш мөхәррире Рөстәм  Галиуллин белән очрашу  үткәрелде. Бәйрәмебездә Татарстанның халык шагыйре, җәмәгать һәм дәүләт эшлеклесе, Татарстан Республикасының  Габдулла Тукай исемендәге дәүләт, Татарстан Республикасының Муса Җәлил исемендәге премияләре лауреаты, Россиянең һәм Татарстанның атказанган мәдәният хезмәткәре – Разил Исмәгыйль улы Вәлиев, ТР Арча муниципаль районы  башкарма комитетының социаль  мәсьәләләр буенча урынбасары – Алинә Таһир кызы Мөхәммәтшина, Арча муниципаль районы мәгариф идарәсенең милли мәсьәләләр буенча методисты Энҗе Габдуллаҗат кызы Мостафина,Наласа авылы җирлеге башлыгы Ильфира Рамазан кызы Шакирова һәм районыбыз мәктәпләреннән укытучылар , укучылар катнашты.  Очрашуда укучылар  Рөстәм Галиуллинның тормыш юлын, иҗатын тирәнтен чагылдырып чыгышлар ясадылар,   әсәрләреннән  өзекләр укыдылар,   хикәяләрен  сәхнәләштерделәр. Рөстәм абыйларына үзләрен кызыксындырган сорауларын бирделәр. Очрашу бик эчтәлекле булды, җанлы һәм күңелле үтте.

29 января в МБОУ “Наласинская СОШ”  состоялась встреча  с нашем земляком, писателем, лауреатом  Республиканской премии имени  Мусы Джалиля, главным редактором журналов  “Казан утлары”, “Мәйдан”  Рустамом Галиуллиным.  В мероприятии принял участие народный поэт Татарстана, общественный и государственный деятель, лауреат Государственных премий Республики Татарстан имени Габдуллы Тукая, Республики Татарстан имени Мусы Джалиля, заслуженный работник культуры России и Татарстана – Разиль Исмагилович Валеев, заместитель исполнительного комитета Арского муниципального района РТ по социальным вопросам – Мухаметшина Алина Тагировна, методист  по национальным вопросам управления образования Арского муниципального района Мустафина Эндже Габдуллазятовна, глава сельского поселения Шакирова Ильфира Рамазановна.  На мероприятииобучающиеся  рассказали о жизни и творчестве Рустама Галиуллина,читали отрывки из его произведений, показывали инценировки,  задавали интересующие их вопросы.  Встреча была очень содержательной, насыщенной и интересной.