• Арский
  • Детские сады

Муниципальное бюджетное дошкольное образовательное учреждение "Нижнеметескинский детский сад" Арского муниципального района Республики Татарстан

Адрес: 422022, с. Нижние Метески, ул. Молодежная, д. 11
Телефон: +7(919)-699-72-40
E-Mail: dsnmeteski.arsk@tatar.ru
Короткое название: МБДОУ "Нижнеметескинский детский сад"
Руководитель: Сиразиева Ландыш Нурулловна

Новости нашего сада

Кечкенә төркем балалар белән "Лего"конструкторы белән уйнау.Мәктәпкәчә белем бирүнең федераль дәүләт стандартын кертү яңа технологияләрне куллануны күздә тота. Шундый технологияләрнең берсе-ЛЕГО-конструкцияләү. Хәзерге вакытта безнең балалар бакчасында «LEGO» уку әсбаплары киң кулланыла. "LEGO" (Дания теленнән тәрҗемәдә) – мавыктыргыч мохит дигән сүз. «LEGO» җыелмасы төрле формадагы һәм күләмдәге детальләргә ия, бу исә аларны дифференциацияләү һәм тематик композицияләр ясау, тамашаны кабул итүне үстерү мөмкинлеге бирә. «LEGO» конструкторы белән уен ярдәмендә балалар өйрәнә генә түгел, ял итә дә. Лего - технология баш мие тамырының эшкә сәләтлелегенә көчле йогынты ясарга ярдәм итә торган универсаль технология, димәк, конструктор белән эшләү татар телендә сөйләм телен үстерә. Шулай ук, билгеле булганча, «LEGO» куллану күп яктан ярдәм итә: 1. Балаларда сенсорик кабул итүне үстерә, чөнки детальләр төрле формалы, төрле төстә булалар. 2. Хәтер, игътибар, фикерләү һәм гомумиләштерү кебек фикерләү сәләтләрен үстерүгә басым ясала. 3. Кул бармакларының вак моторикасын үстерү өчен бик мөһим һәм алга таба да баланың кулын язуга әзерләргә ярдәм итә. 4. Балаларны коллективка берләштерү, бер-береңә карата мәрхәмәтле булырга өйрәтүдә дә күп роль уйный.

Опубликовано: 06.02.2023