Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение "Старо-Салманская основная общеобразовательная школа"Алькеевского муниципального района Республики Татарстан

Адрес: 422894, с. Старые Салманы, ул. Центральная, д. 6 а
Телефон: +7(843)-467-98-41
E-Mail: Ssslm.ALK@tatar.ru
Короткое название: МБОУ "Старо-Салманская ООШ" АМ РТ
Руководитель: Шарипова Гульсина Султановна
Год основания учреждения: 1912
У нас учатся: 16 учащихся (иностранные граждане отсутствуют)

Новости МБОУ"Старо-Салманская ООШ"

Иң татлы тел-туган тел

Опубликовано: 21.02.2022

Мәктәбебездә Халыкара туган тел көне уңаеннан уздырыла торган сыйныф сәгатьләре, әдәби-музыкаль кичәләрдә, оештырылган китап күргәзмәләрендә укучыларның игътибары телләрне саклау, үстерү мәсьәләләренә юнәлтелә. Бүген дә  Халыкара туган тел көненә багышлап узган "Иң татлы тел-туган тел"  дип аталган әдәби-музыкаль кичә күпләрнең күңеленә хуш килде. Бәйрәм укучылар башкаруындагы “Туган телем – татар теле “ дигән бик матур җыр белән башланып китте Сәхнәдән төрле  матур шигырьләр яңгырады, моң агылды.Укучылар бәйрәмнең тарихы белән таныштылар, дөньядагы телләр турында күп мәгълүмат алдылар, туган тел турындагы әйтем һәм мәкальләрне искә төшерделәр .Туган тел һәм әдәбият укытучысы Насыйбуллина Г.С. һәм авыл китапханәчесе Гарипова Г.С. укучыларны бәйрәм белән котладылар,туган телнең кадерен белергә, аны яратырга, аның турында кайгыртырга кирәклеге турында искәрттеләр.

Туган телебезне саклау һәм үстерү- безнең изге бурычыбыз. Телебезне ямьсез сүзләр белән чуарламыйча, аны чүпләмичә киләчәк буыннарга тапшыру безгә буыннан-буынга калган мирас. Бу мирасыбызны саклыйк һәм мәңгелек итик.

Истинная любовь к своей стране немыслима без любви к своему языку. Каждый человек с детства начинает говорить, мыслить, рассуждать на родном ему языке.

21 февраля – Международный день родного языка. К этому дню в нашей школе прошел цикл мероприятий. Одним из них стал литературно-музыкальный вечер  "Иң татлы тел-туган тел".

Учащиеся узнали об истории происхождения праздника. Любители пословиц и загадок состязались в конкурсе «Знатоки устного народного творчества».Никто не остался равнодушен к празднику, потому что нет равнодушных к своему языку. Д. Лихачев сказал: «Самая большая ценность народа – это его язык,  это значит, что вся сознательная жизнь человека проходит через родной ему язык».