Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение "Старо-Салманская основная общеобразовательная школа"Алькеевского муниципального района Республики Татарстан

Адрес: 422894, с. Старые Салманы, ул. Центральная, д. 6 а
Телефон: +7(843)-467-98-41
E-Mail: Ssslm.ALK@tatar.ru
Короткое название: МБОУ "Старо-Салманская ООШ" АМ РТ
Руководитель: Шарипова Гульсина Султановна
Год основания учреждения: 1912
У нас учатся: 16 учащихся (иностранные граждане отсутствуют)

Новости МБОУ"Старо-Салманская ООШ"

Исемең матур, кемнәр куйган?

Опубликовано: 18.03.2021

18 нче март көнне Иске Салман төп гомуми белем бирү мәктәбендә “Исемең матур, кем куйган?” дигән кичә үтте.

Татар халкы элек-электән яңа туган сабыйга исем кушуга зур җаваплылык белән караган. Исеме җисеменә туры килә торган матур эчтәлекле, аһәңле, җиңел һәм анык әйтелешле исемнәр бирергә тырышкан. Күркәм исемнәребез күп булганга, һәрбер ата-ана шулар арасыннан үзенә ошаганын, күңеленә хуш килгәнен, әлбәттә, заман таләпләренә җавап бирә торганын сайлый алган.        Балаларда татар милләтенең йолалары, традицияләренә карата кызыксыну уяту,милли йолалар турында белемнәрен киңәйтү максатыннан , мәктәпнең туган тел һәм әдәбият укытучысы Насыйбуллина Г.С. 5-9 сыйныф укучылары белән “Исемең матур, кемнәр куйган?” дигән класстан тыш чара үткәрде. Укучыларга татар исемнәре, аларның мәгънәләре  аңлатылды. Бәби тугач, мулла чакырып, аңа  исем кушу тәртибе турында сөйләнде, Җәлил хәзрәт фикерләре тыңланды.Кичә барышында укучылар бик күп исемнәрнең мәгънәләре белән таныштылар,исем кушу йоласы турында белемнәр тупладылар,бишек җырлары җырладылар.

18 марта 2021 года в МБОУ “Старо-Салманская ООШ” Алькеевского МР РТ прошло внеклассное мероприятие “Исемең матур, кемнәр куйган?”.В мероприятии участвовали учащиеся 5-9 классов.

Рождение ребенка всегда считалось радостным событием в жизни не только родителей, но и всего рода. Наши предки относились к именам очень бережно. Они верили, что имя, данное человеку, не простая случайность, которой малыш обязан родителям, оно срастается с человеком на всю жизнь, обладает определенной таинственной силой, которая может ему помочь, а может навредить. Поэтому выбор имени имел большое значение и рассматривался как обряд.. У татар имянаречение — большой праздник. В честь него накрывается стол с угощениями для гостей. Гости обязательно дарят подарки для ребенка.

В мероприятии “Исемең матур,кемнәр куйган?”учащиеся познакомились с обрядом «Исем кушу йоласы», с книгами  Г.Ф. Саттарова “ Исемең матур, кемнәр куйган?”, “ Татар исемнәре ни сөйли?”, а также узнали, что означают их имена.