Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение "Алексеевская средняя общеобразовательная школа №1 имени Александры Андреевны Малафеевой" Алексеевского муниципального района Республики Татарстан/Татарстан Республикасы Алексеевск муниципаль районының "Александра Андреевна Малафеева исемендәге 1 нче Алексеевск урта гомуми белем бирү мәктәбе" муниципаль бюджет гомуми белем бирү учреждениесе.

Адрес: 422900, РТ, Алексеевский район, пгт. Алексеевское, улица Некрасова, дом 38
Телефон: +7(843)-412-56-63
E-Mail: S1.Alx@tatar.ru, sch1208@mail.ru
Короткое название: МБОУ "Алексеевская СОШ №1"/ МБГББУ "1 нче Алексеевск УГББМ"
Руководитель: Иванов Владимир Анатольевич
Год основания учреждения: 1907

«Сез кайсы халыктан? » – дисәләр, Батырлар исемен атадым

Опубликовано: 18.02.2019

15 нче февраль бөтен дөньяга танылган каһарман-шагыйрь Муса Җәлилнең туган көне. Җәлил – үзенең батырлыгы, үлмәс шигырьләре белән татар халкын гына түгел бөтен совет халкын дөньяга таныткан, данлаган шәхес. Дистәләгән еллар узса да, халкы аның исемен онытмый. Җәлил исеме белән урамнар, шәһәрләр аталган, зур шәһәрләрдә аның истәлегенә һәйкәлләр куелган, Антарктиданың иң биек тауларыннан берсенә Муса Җәлил исеме бирелгән, 1972 нче елда Кырым обсерваториясе тарафыннан ачылган бер планета шулай ук Муса Җәлил исемен йөретә. Белгәнебезчә Муса Җәлил исеменйөреткән опера һәм балет театры да, диңгез һәм океан суларын иңләп йөрүче судно да, төрле мәктәпләр дә бар.

11нче февральдән 16 нче февралгә кадәр безнең мәктәптә  дә Муса Җәлилнең тормыш юлы, иҗаты һәм батырлыгына багышланган “Җәлил атналыгы” үткәрелде. Атналык барышында герой-шагыйрь истәлегенә багышланган әдәби кичәләр, ачык дәресләр үткәрелде, укучылар төрле проект эшләре эшләделәр, Җәлил шигырьләрендәге геройларны үзләренең рәсемнәрендә чагылдырдылар.

Источник: администрация школы