• Детские сады

Адрес: 422900, Республика Татарстан, Алексеевский район, пгт. Алексеевское, ул. Гайдара, д. 1Б
Телефон: +7(843)-412-70-30
E-Mail: SdS6.alx@tatar.ru
Короткое название: МБДОУ «Алексеевский детский сад №6 «Пчелка» Алексеевского муниципального района Республики Татарстан
Руководитель: Тарасова Надежда Александровна

18 май – Халыкара музейлар көне\ 18 мая-Международный день музеев.

Опубликовано: 17.05.2024

18 май – Халыкара музейлар көне.

Балаларда халкыбызның хәзинәләренә кызыксыну уяту, нәниләрнең күңелен халкыбызның хәзинәләре байлыгы белән тулыландыру, әби-бабаларыбызның борынгы мирасы турында мәгълүмат бирү, безнең көннәргә чаклы сакланып килгән борынгы хәзинәләрнең туплану урыны – музей. 18 май көнне Халыкара музейлар көне билгеләп үтелә. Шул уңайдан, безнең бакчабызда эшләп килә торган  “Туган ягым – яшел бишек” музеебызда ачык ишекләр көне игълан ителде. Мәктәпкәчә яшьтәге балалар татар мәдәнияты һәм көнкүреше белән таныштылар, тәрбияченең төрле көнкүреш предметлары турындагы хикәясен кызыксынып тыңладылар. Сабыйлар безнең әби-бабаларыбыз киеп йөргән киемнәрен, савыт-сабаларын, өй җиһазларын бик игътибар белән күзәттеләр, тотып карадылар.Шулай ук бакчабызда тәрбияләнүче балалар татар милли ризыклары турында күп мәгълумәт алдылар.

Тарихыбызны саклап, үткәннәрне яңа буынга тапшыру - безнең бурыч.  Үткәнебездән гыйбрәт алырлык хәтирәләребезнең рухи кыйммәте югалмасын.

17.05.2024ел.

Татар теле тәрбиячесе: Исламова Р.А.