С более подробной информацией можно ознакомится на сайте: info.edu.tatar.ru.

Адрес: 423740, с. Актаныш, ул. Аэропортовская, д. 3а
Телефон: +7(855)-523-41-81
E-Mail: gaou.ggi@yandex.ru
Короткое название: ГАОУ «Гуманитарная гимназия-интернат для одаренных детей» / "Сәләтле балалар өчен гуманитар гимназия-интернат" ДАГБУ
Руководитель: Хаева - Хаметзянова Венера Хаматнасыховна
Год основания учреждения: 2005

Гуманитар гимназия-интернат яңалыклары

ФОРУМ «КАМА АРЪЯГЫ ТАТАРЛАРЫ ТАРИХЫН ҺӘМ МӘДӘНИЯТЕН ӨЙРӘНҮНЕҢ АКТУАЛЬ ПРОБЛЕМАЛАРЫ»

Опубликовано: 17.11.2023

Ш.Мәрҗани исемендәге Тарих институты, «Мәгариф» журналы редакциясе, Татарстан Республикасы Мәгариф һәм фән министрлыгы, Актаныш муниципаль районы администрациясе, Сәләтле балалар өчен гуманитар гимназия-интернаты белән берлектә гимназиябездә бүген «КАМА АРЪЯГЫ ТАТАРЛАРЫ ТАРИХЫН ҺӘМ МӘДӘНИЯТЕН ӨЙРӘНҮНЕҢ АКТУАЛЬ ПРОБЛЕМАЛАРЫ» дигән мәртәбәле форум уза.

Актаныш районы башлыгы Ленар Рафак улы Зарипов:
- Үткәнен белмәгән халыкның киләчәге юк дип язган мәшһүр татар мәгърифәтчесе, фәлсәфәче, тарихчы Шиһабетдин Мәрҗәни. Тарих - ул хәтер. Ата-бабаларыбызның данлы үткәне, миллилегебезне чагылдырган үзгә бер гореф-гадәтләре, рухи байлыгыбыз. Тарихны өйрәнү, аны барлау, саклау һәм киләчәк буыннарга тапшыру – һәрберебезнең изге бурычы. Үсеп килгән буынны, гасырларны колачлаган бай тарихыбыз, милли мәдәниятебез ярдәмендә тәрбияләргә кирәк. Бары тик шул вакытта гына киләчәгебез дә өметле, дәвамлы булачак.
Бүген гимназиябездә шушы максатларны чынга ашырган зур тарихи чара уза. Галимнәребезгә, “Татмедиа” җәмгыятенә, “Мәгариф” журналы коллективына, үзебезнең мөгаллимнәргә һәм барлык оештыручыларга уңышлар теләп калам.