• Актанышский

Адрес: с.Атясево Актанышского района Республики Татарстан, ул.Центральная,54
Телефон: +7(855)-525-90-21
E-Mail: S.ilzida@mail.ru
Короткое название: МБОУ "Атясевская ООШ"
Руководитель: Салихова Ильзида Сагидулловна
Год основания учреждения: 1918

Новости Атясевской ООШ

Бәйрәм-дәрес/ Урок-праздник

Опубликовано: 13.02.2023

Бүген 19 нчы гасырның бөек рус җырчысы, якташыбыз Федор Иванович Шаляпиннның тууына 150 ел. Мәгълүм булганча ул 1873 нче елның 13 нче февралендә Казанда туа. Казан шәһәрендә ул нибары 17 ел гына яшәсә дә, аның турында Федор Иванович күңелендә гомер буе җылы истәлекләр саклый, дуслары белән җыелганда да сагынып искә ала торган була. Россиянең генә түгел, дөньяның иң мәшһүр концерт залларында чыгыш ясаган җырчы октябрь революциясенә кадәр өч тапкыр Казанга гастрольләр белән кайта. 1909 нче елда аның туган җиренә соңгы тапкыр кайтуы була. Федор Шаляпин 1938 нче елда Парижда 65 яшендә вафат була. Туганнары үтенече буенча 1984 нче елда аны Мәскәүгә алып кайтып җирлиләр. Бүген Шаляпиның истәлегенә багышлап безнең мәктәптә бәйрәм-дәрес үтте.

Сегодня исполняется 150 лет со дня рождения великого русского певца 19 века, нашего земляка Федора Ивановича Шаляпина. Родился 13 февраля 1873 года в Казани. Несмотря на то, что в Казани он прожил всего 17 лет, теплые воспоминания о нем Федор Иванович сохранял на всю жизнь. Выступая в самых известных концертных залах не только России, но и мира, певец до Октябрьской Революции трижды приезжал с гастролями в Казань. В 1909 году состоялось его последнее возвращение на родину. Федор Шаляпин умер в Париже в 1938 году в возрасте 65 лет. По просьбе родственников в 1984 году его перевезли в Москву и похоронили. Сегодня в нашей школе прошел праздник-урок, посвященный памяти Шаляпина.