Адрес: 423744 , Актанышский район,с.Аккузово, ул. Габдулла Тукая, д. 1
Телефон: +7(855)-525-80-22
E-Mail: Sakk.Akt@tatar.ru, Akkuze@rambler.ru
Короткое название: МБОУ "Аккузовская ООШ"
Руководитель: Зямилов Ринат Флунович
У нас учатся: 28 укучы
У нас учат: 11 укытучы

Аккүз мәктәбе яңалыклары

Районный семинар учителей ОБЖ/ТИН укытучыларының район семинары

Опубликовано: 16.11.2023

16 ноября 2023 года в МБОУ «Аккузовская ООШ» состоялся районный семинар учителей ОБЖ на тему: «Особенности преподавания ОБЖ и организации начальной военной подготовки в общеобразовательной организации». Семинар начался с показа открытого урока по ОБЖ учителя ОБЖ школы Зямиловой Розалии Гарифяновны с учащимися 9 класса на тему «Пожарная безопасность в природе». Урок - с участием учителя географии Гариповой Розалии Данисовны и учителя биологии Гилвановой Наили Хусаиновны показан как интегральный урок, направленный на развитие функциональной грамотности, включающий в себя элементы урока, соответствующие тематике предмета. Специальным гостем урока стал мастер леса Актанышского участка «Мензелинское лесничество» Хисамов Рамис Рифкатович. Рамис Рифкатович разъяснил школьникам понятие «Пожароопасный сезон», призвал беречь лес и разъяснил учащимся, в каком учебном заведении можно получить специальность мастера леса. Урок был высоко оценен учителями и методистом МКУ «Управление образования» Маннаповой Назлией Мазхабовной. Семинар продолжился деловыми разговорами, выступлениями, ознакомлением с планом предстоящей работы и задачами. Также учителя ОБЖ района побывали на экскурсии в музее «Краеведение» МБОУ «Аккузовская ООШ». Семинар был организован деловым и информативным образом.///

2023 нче елның 16 ноябре көнне Аккүз төп гомуми белем бирү мәктәбендә ТИН укытучыларының «ТИН укыту үзенчәлекләре һәм гомуми белем бирү оешмасында башлангыч хәрби әзерлекне оештыру» темасы буенча район семинары булды. Әлеге семинар Аккүз мәктәбенең ТИН укытучысы Җәмилова Розалия Гарифҗан кызының 9 нчы класс укучылары белән «Табигатьтә янгын куркынычсызлыгы» темасына ТИНнан ачык дәрес күрсәтү белән башланды. Дәрес - география укытучысы Гарипова Розалия Данис кызы һәм биология укытучысы Гилванова Наилә Хөсәен кызы катнашында үз фәннәренең темага туры килгән дәрес элементларын кертеп, функциональ грамоталылыкны үстерүгә юнәлтелгән интеграль дәрес итеп күрсәтелде. Дәреснең махсус кунагы «Минзәлә урманчылыгы» Актаныш участогының  урман мастеры Хисамов Рәмис Рифкат улы катнашты. Рәмис Рифкат улы укучыларга «Янгын куркынычы сезоны» төшенчәсе буенча аңлатты, урманны сакларга чакырды һәм урман мастеры белгечлегенә кайсы уку йортында укып булганлыгын укучыларга аңлатты. Дәрес район укытучылары һәм мәгариф идарәсе методисты Маннапова Нәзлия Мәзхәб кызы тарафыннан бик югары бәяләнде. Семинар эшлекле сөйләшүләр, чыгышлар, алда торган эш планы һәм максат - бурычлар белән танышу белән дәвам итте. Шулай ук районның ТИН  укытучылары Аккүз мәктәбенең «Туган якны өйрәнү» музеенда экскурсиядә дә булдылар. Семинар эшлекле һәм мәгълүматлы итеп оештырылган иде.