С более подробной информацией можно ознакомится на сайте: info.edu.tatar.ru.

Адрес: 423744 , Актанышский район,с.Аккузово, ул. Габдулла Тукая, д. 1
Телефон: +7(855)-525-80-22
E-Mail: Sakk.Akt@tatar.ru, Akkuze@rambler.ru
Короткое название: МБОУ "Аккузовская ООШ"
Руководитель: Зямилов Ринат Флунович
У нас учатся: 28 укучы
У нас учат: 11 укытучы

Аккүз мәктәбе яңалыклары

Низкая температурв воздуха/Һава температурасы түбән

Опубликовано: 14.01.2021

Министерство образования и науки РТ направило письма руководителям отделов образования и управлений исполнительных комитетов муниципальных образований республики с рекомендациями не проводить занятия в школах в связи с низкой температурой воздуха.

Занятия прекращаются, если в начальных классах сельских школ - 23 градуса, в начальных классах городских школ и в 5-9 классах сельских школ - 25, в 5-9 классах городских школ - минус 25, в 10-11 классах сельских школ - 30 градусов, в 10-11 классах городских школ -32 градуса мороза.

Кроме того, в зимний период, согласно санитарным нормам и правилам, занятия физкультурой на открытом воздухе разрешены для учащихся начальных классов при температуре воздуха не ниже трех градусов мороза и скорости ветра не более 6-10 метров в секунду, для старшеклассников - при температуре воздуха не ниже минус 10 градусов и ветре не менее 6-10 метров в секунду.

В то же время Минобрнауки РТ предлагает прекратить перевозку детей школьными автобусами и вывоз детей за пределы муниципальных образований.

Руководителям органов управления образованием и образовательных организаций РТ рекомендовано усилить контроль за работой систем теплоснабжения в период сильных морозов.

ТР Мәгариф һәм фән министрлыгы республика муниципаль берәмлекләре башкарма комитетларының мәгариф бүлекләре һәм идарәләре җитәкчеләренә һава температурасы түбән булуга бәйле рәвештә мәктәпләрдә  дәресләрне үткәрмәү  турында тәкъдимнәр белән хатлар җибәрде.

Дәресләр авыл мәктәпләренең башлангыч сыйныфларында - 23 градус, шәһәр мәктәпләренең башлангыч сыйныфларында һәм авыл мәктәпләренең 5-9 сыйныфларында - 25, шәһәр мәктәпләренең 5-9 сыйныфларында - минус 25, авыл мәктәпләренең 10-11 сыйныфларында - 30 градус, шәһәр мәктәпләренең 10-11 сыйныфларында -32 градус суык булса туктатыла.

Моннан тыш, кышкы чорда, санитар нормалар һәм кагыйдәләр нигезендә, ачык һавада физкультура дәресләре башлангыч сыйныф укучылары өчен һава температурасы өч градустан да ким булмаган салкын һәм җил тизлеге секундына 6-10 метрдан да артмаган очракта гына рөхсәт ителә, өлкән сыйныф укучылары өчен - минус 10 градустан да ким түгел һәм җил секундына 6-10 метрдан да ким түгел.

Шул ук вакытта ТР мәгариф һәм фән министрлыгы балаларны мәктәп автобуслары белән йөртүне һәм балаларны муниципаль берәмлекләрдән читкә чыгаруны туктатырга тәкъдим итә.

ТР мәгариф идарәсе органнары һәм мәгариф оешмалары җитәкчеләренә көчле салкыннар чорында җылылык белән тәэмин итү системаларының эшен контрольдә тотуны көчәйтергә тәкъдим ителде.

Кышкы чорда ачык һавада физик культура буенча дәресләр үткәрү түбәндәге һава торышы шартларында рөхсәт ителә (СанПиН 2.4.2821-10):