• Заинский

Новости Верхнешипкинской ООШ

Очрашу

Опубликовано: 28.11.2013

Рухия апа шушы  без укыган  мәктәптә  белем  алган. Мәктәптә укыганда  ук шигырьләр  язган. Мәктәпне  тәмамлап, Казан университетында  һәм  педагогия  институтында  укыган  чорда  иҗат  эшенә  Рухия  апа  ныклап  тотынган. Аның  әсәрләре  республика  матбугатында  бик  еш  басыла. Шулай  ук Шәйхи  Маннур  исемендәге әдәби  премия  лауреаты  да әле ул!

Кичәдә  Рухия апаның  дөнья  күргән  “Җырлы чишмә”   китабына кергән   шигырләрен сөйләдек. Шагыйрә апа  безне кызыксындырган  сорауларга да  бик  теләп  җавап бирде.”Тырыш булыгыз, куйган  максатыгызга  ирешүдә  тырышлыксыз булмый” диде ул. Килгән  кунаклар тарафыннан  Рухия Ахунҗановага  җылы сүзләр әйтелде. Шагыйрә апаның татар  теле  укытучысы   Икълимә  Нигъмәтуллина,  тарих  укытучысы  Рәкыя  Хәлиуллина, класс җитәкчесе  Әнәс  Борһанов   истәлекләре  белән  уртаклаштылар. Кичә  соңында  ул  үзенең берничә шигырен укыды. Барыбызга  да  үзенең “Җырлы чишмә” (Татарстан  китап нәшрияты, 2012 )  һәм  “Олуг  шәһәрдә  кунакта”(“Илһам”  нәшрияты, 2013) китапларын  бүләк итте. Без  чын күңелдән    шундый  шигъри җанлы  якташыбыз   булуы белән  горурланабыз.