• Заинский

Новости Верхнешипкинской ООШ

“Халкыбыз каһарманы” Муса Җәлил

Опубликовано: 15.02.2023

5 нче февраль патриот шагырь Муса Җәлил туган көн. Әлеге уңайдан мәктәп күләмендә“Халкыбыз каһарманы” Муса Җәлил дип исемләнгән әдәби чара булып узды.

Бугенге әдәби чарада 1-9 сыйныф укучылары Муса Җәлил шигырьләрен сөйләделәр,аның сынмас рухына,батырлыгына сокландылар.

Муса Җәлил дигәндә - татар халкын, ә татар халкы дигәндә, Муса Җәлилне күз алдына китерәләр. Аның шәхесен һәм батырлыгын бөтен дөнья белә. Димәк, ул – чын мәгънәсендә халкыбызның бөек шәхесе, горурлыгы. Муса Җәлил- тормышы батырлыклар белән бизәлгән, Ватанын, вөҗданын сатмаган, үлгәннән соң да яшәргә хокук алган герой шагыйрь. Шагыйрь үзенең рухи батырлыгы, иҗаты, батыр йөрәге белән әле дә тереләрдән тере. Ул безнең белән алгы сафта бара.

Максат: Татар халкының патриот шагыйре Муса Җәлил шигырьләренең бөеклеген дәлилләү; Туган илгә мәхәббәт тәрбияләү; Авыр чакларда бөгелеп төшмәскә, авырлыкларга бирешмәскә өндәү, ихтыяр көчен кечкенәдән тәрбияләү