Адрес: 422544, РТ, Зеленодольский район, г. Зеленодольск, ул. Украинская, д. 4
Телефон: +7(843)-715-11-10;+7(843)-715-10-03;+7(843)-715-30-40
E-Mail: sch4zmr@yandex.ru S4.Zel@tatar.ru
Короткое название: МБОУ "СОШ №4 ЗМР РТ"
Руководитель: Любина Светлана Борисовна
Год основания учреждения: 1937

Новости СОШ №4

Аулак өй.

Опубликовано: 16.12.2011

Аулак өй.

Мәктәбебездә бик күңелле бәйрәм булды. “Балачак” фольклор төркеме үзенең дусларын, танышларын кунакка чакырды.

Кунакларны ничек каршы алалар, ничек итеп күңелләрен ачалар, ничек итеп сыйлыйлар, ничек итеп озатып калалар? Кунак килгәч, ипи-тоз, якты йөз, ди халкыбыз. Бу балалар барысын да беләләр: халкыбызның элек-электән килгән матур гореф-гадәтләрен  сөйләп күрсәттеләр.  Балалар  әбиләре белән бик әдәпле итеп сөйләштеләр. “Олыласаң олыны, олыларлар үзеңне”. Әби әйткән табышмакларны чиштеләр, мәкальләрне әйтеп бетерделәр, шулай итеп, зирәк булуларын күрсәттеләр. Яшьләр җыелганда уйный торган  йөзек салыш уены бик күңелле булды.   Алинәгә нинди җәза бирергә? Әлбәттә инде, җырласын! “Сандугачым” җырын дуслары тын да алмый тыңлады. Былбылдыр бу! Аннары барлык балалар күмәкләшеп шат җыр суздылар. Кунак килгәч, биеп тә алырга кирәк. Сылу, чибәр кызлар дәртле итеп биеп күрсәттеләр. Кунакта бик рәхәт, күңелле булды.

“Балачак” фольклор төркеме кебек кунакчыл, юмарт,тәмле телле, әдәпле, һәнәрле, оста  булыгыз, дуслар!