Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение "Средняя общеобразовательная школа №15 с углубленным изучением отдельных предметов имени Героя Советского Союза Н.Н.Алтынова Зеленодольского муниципального района Республики Татарстан"/"Татарстан Республикасы Зеленодольск Муниципаль районы Советлар Союзы Герое Н.Н. Алтынов исемендәге аерым предметлар тирәнтен өйрәнелә торган 15 нче урта гомуми белем мәктәбе" гомуми белем муниципаль бюджет учреждениесе

Адрес: 422551, Республика Татарстан, г.Зеленодольск, ул. Комарова, д.15а
Телефон: +7(843)-713-69-47
E-Mail: Zelenodolsk.15@tatar.ru
Короткое название: МБОУ "СОШ №15 имени Н.Н.Алтынова ЗМР РТ"/«ТР ЗМР Н.Н. Алтынов исемендәге 15 УГБМ» ГБМБУ
Руководитель: Яруллина Гульшат Мунировна

Новости СОШ №15

“Мин татарча сөйләшәм”

Опубликовано: 01.04.2011

Мәктәбебез укучылары республикада бара торган “Мин татарча сөйләшәм” акциясендә быел да бик актив һәм зур теләк белән катнаштылар. 6В, 9А,10А сыйныф укучылары  Тынычлык бистәсендә яшәүче кешеләрнең нинди телдә аралашуын, татар теленә карата нинди фикердә торуларын ачыклау максатыннан атна эчендә кибет, почта, базар мәйданында сорашулар үткәрде. 4 нче апрель көнне мәктәптә бу чара барлык класслар катнашында “Мин татарча сөйләшәм” дигән бәйге-кичә формасында үтте. Татарлар белән янәшә рус һәм башка милләт балалары да рәхәтләнеп татарча сөйләштеләр. Чын күңелдән җитди сөйләшү татарча җыр-бию белән аралашып барды. Мәктәпнең бизәлеше, стенадагы плакатлар балаларны татарча аралашуга җәлеп итеп торды.
         Балаларның яраткан урыны -- мәктәп ашханәсе дә бу акциягә бик теләп кушылды: балалар көне буе татар милли ризыклары белән сыйландылар. Ашханә хезмәткәрләре үзләре дә татар телен бик яхшы белүләре белән сокландырдылар. Милли ризыкка хөрмәттән халыкның үзенә дә, теленә дә хөрмәт уяна дип исәпли алар.
         Акцияне оештыруда бигрәк тә яшь татар теле укытучылары Вәлиуллина Ч.Г. белән Шакирова Г.Р башлап йөрде. Димәк, телебез яшьләрнең ышанычлы кулында.

Фоторепортаж:
“Мин татарча сөйләшәм”