Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение «Гимназия №27 с татарским языком обучения имени Хади Такташа» Вахитовского района г. Казани

Адрес: г. Казань, ул. Назарбаева 48
Телефон: +7(843)-277-23-28
E-Mail: schg027@mail.ru S27.kzn@tatar.ru
Короткое название: МБОУ "Гимназия № 27 с татарским языком обучения"
Руководитель: Хуснутдинова Люция Гапхадиевна
Год основания учреждения: 1934
У нас учатся: 757 учащихся из них 0 иностранный гражданин

Новости гимназии №27

24 март – Бөтендөнья туберкулезга каршы көрәш көн

Опубликовано: 24.03.2014

Туберкулез – Җирдә үлемгә китерә торган йогышлы 10 чирнең берсе. Туберкулездан үлүчеләр саны башка йогышлы авырулардан үлүчеләрнең гомуми саныннан да артыграк. Туберкулез – төчкерү, йөткерү һәм башка юллар белән йога торган инфекция. Микроб акрын үрчү сәбәпле , чирне сәламәт кешегә йоктыру өчен авыру белән озак вакыт контрактта булу кирәк.

Туберкулездан ничек сакланырга?

- җәмәгать транспортында, халык күп җыелган урыннарда ябык, агарынган чырайлы һәм даими рәвештә ютәлләүче кеше белән туры килсәгез, аннан читкәрәк китү җаен карагыз;
- урамда йөреп кайтсагыз, кулларыгызны сабын белән яхшылап юыгыз. Ютәлгә каршы препаратлар белән генә ютәлегез бетмәсә, тән температурасы бераз күтәрелгән булып, тирләтсә, кичекмәстән флюрография тикшерүе узарга кирәк;
- туклану режимына игътибар итегез: дөрес туклану даими, системалы һәм сыйфатлы (витаминнарга һәм аксымга бай) булырга тиеш. Көндәлек рационга эремчек, йомырка, сөт продуктлары, балык, сыер һәм тавык ите керергә тиеш, күбрәк яшелчә һәм җиләк – җимеш ашарга киңәш ителә;
- туберкулез бөтен организмны “эштән чыгара”. Ул авыру кешедән һава – тамчы юлы аша һәм ачык формадагы тубер-кулез белән авыручы кеше белән турыдан – туры бәйләнешкә кергән очракта йога. Туберкулез озак еллар дәверендә бара. Шуңа күрә бу йогышлы чирдән үзеңне сакларга кирәк!

Гимназиябездә, профилактика чарасы буларак, һәр сыйныфта класс сәгатьләре уздырылды, видеофильмнар каралды.

Сәламәт булыгыз!