Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение «Гимназия №27 с татарским языком обучения имени Хади Такташа» Вахитовского района г. Казани

Адрес: г. Казань, ул. Назарбаева 48
Телефон: +7(843)-277-23-28
E-Mail: schg027@mail.ru S27.kzn@tatar.ru
Короткое название: МБОУ "Гимназия № 27 с татарским языком обучения"
Руководитель: Хуснутдинова Люция Гапхадиевна
Год основания учреждения: 1934
У нас учатся: 757 учащихся из них 0 иностранный гражданин

Новости гимназии №27

21нче февраль – Халыкара туган телләр көне

Опубликовано: 20.02.2021

21нче февраль – тарихи көн. Халыкара туган телләр көнен билгеләп үтү инициативасы белән Бангладеш Республикасы чыга. Анда 1957 елның 21 февралендә, туган телдә белем алу хокукын даулап, биш студент һәлак була. 2000 нче елда Берләшкән Милләтләр Оешмасы, ЮНЕСКО инициативасын хуплап, күптеллелекне яклау йөзеннән 21 нче февральне “Халыкара туган тел көне” итеп үткәрү турында карар кабул итә.

Шул уңайдан 19нчы февральдә Язучылар берлегенең Тукай клубында “Халыкара туган телләр көне”нә багышланган кичә булды.Сәхнәдә тел, тарих турында бик күп фикерләр әйтелде. Татар дәүләт җыр һәм бию ансамбле тамашачыларны туган телебездәге җырлар, биюләр белән сөендерде.

Әлеге чарада тамашачы ролендә гимназиянең татар теле һәм әдәбияты  укытучысы Габделманова Н.Г. катнашты.