Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение «Гимназия №27 с татарским языком обучения имени Хади Такташа» Вахитовского района г. Казани

Адрес: г. Казань, ул. Назарбаева 48
Телефон: +7(843)-277-23-28
E-Mail: schg027@mail.ru S27.kzn@tatar.ru
Короткое название: МБОУ "Гимназия № 27 с татарским языком обучения"
Руководитель: Хуснутдинова Люция Гапхадиевна
Год основания учреждения: 1934
У нас учатся: 757 учащихся из них 0 иностранный гражданин

Новости гимназии №27

Язучылар берлегендә Татарстан гимны авторы Рамазан Байтимеровны искә алу кичәсе узды

Опубликовано: 14.05.2018

14 нче майда "Татарстан язучылар берлеге"ндә  татар шагыйре, язучы, драматург, Татарстан Республикасы Гимны авторы Рамазан Муллагалиевич Байтимеровның 95 еллыгы уңаеннан әдәби-музыкаль кичә оештырылды.  Чарада танылган шәхесләр чыгыш ясады: Эмиль Җәләлетдинов, Рөстәм Гыйльфанов, Гимаева Гүзәл Әнвәровна җитәкчелегендәге "Гармония" вокаль ансамбле, Зөһрә Шәрифуллина, Марат Әмирханов, Зөһрә Сәхәбиева һ.б.

Кичәдә тамашачылар сыйфатында гимназия укытучылары Гильманова М. М. һәм Абдульманова Н.А. катнашты.

Рамазан Байтимеров Башкорстанның Авыргазы районында туган. Бөек Ватан сугышы ветераны. Гомеренең күп елларын Лениногорск шәһәрендә үткәргән. 1989 елда вафат булган.

Рөстәм Яхинның «Туган ягым» җырының көе 1993 елда Татарстан гимны буларак расланды. 2013 елда конкурслар аша гимн тексты кабул ителде. Гимн тексты – Рамазан Байтимеровның патриотик шигырьләренең берсенең эшкәртелгән варианты.