Телефон: 8(843)79 2-12-17
E-Mail: Olga.List@mail.ru
Короткое название: МБДОУ "Верхнеуслонский детский сад "радуга"
Руководитель: Лисина Ольга Александровна

Новости детского сада "Радуга"

Лучок на подоконнике

Опубликовано: 14.02.2024

Раз, два, три, четыре, пять
Мы собрались лук сажать!
Дружно, весело трудились,
Поливали – не ленились
Когда за окном снег, а до первой зеленой травки еще долго, так приятно увидеть на подоконнике свежую зелень!  И нет ничего приятнее, когда первая зелень поспевает прямо у ребят на глазах. Это может быть лук.
Перед посадкой лука, дети познакомились с тем, что лук содержит большое количество витамина С, которого особенно много в зеленых стрелках, что эти витамины защищают организм от различных болезней, особенно от гриппа и простуды. Выращивание на подоконнике лука способствует развитию любознательности и наблюдательности у детей, это помогает лучше познать растительную жизнь. У детей возникает умение радоваться красоте выращиваемых растений, гордиться результатами своего труда. Влияние окружающего мира на развитие ребёнка огромно. Знакомство с бесконечными, постоянно изменяющимися явлениями начинается с первых лет жизни малыша. Явления и объекты природы привлекают детей красотой, яркостью красок, разнообразием. Наблюдая за ними, ребята обогащают свой чувственный опыт, на котором и основывается их дальнейшее творчество.

Бер, ике, өч, дүрт, биш
Без җәяне утыртырга җыендык!
Дусларча, күңелле эшләдек,
Су сипкәннәр ялкауланмаганнар
Тәрәзә артында кар, ә беренче яшел үләнгә кадәр озак вакыт булганда, тәрәзә төбендә яңа яшеллек күрү бик күңелле!  Беренче яшеллек балаларның күз алдында өлгергәндә, күңеллерәк нәрсә юк. Бу җәя булырга мөмкин.
Суган утырту алдыннан балалар суганның с витамины күп булуы белән танышалар, бу витаминнар организмны төрле авырулардан, бигрәк тә грипп һәм салкын тиюдән саклый. Тәрәзә төбендә суган үстерү балаларда кызыксынучанлык һәм күзәтүчәнлек үстерүгә ярдәм итә, бу үсемлек тормышын яхшырак белергә ярдәм итә. Балаларда үстерелгән үсемлекләрнең матурлыгына шатлану, үз хезмәтләренең нәтиҗәләре белән горурлану осталыгы барлыкка килә. Баланың үсешенә әйләнә-тирә дөньяның йогынтысы бик зур. Чиксез, гел үзгәреп торган күренешләр белән танышу баланың беренче елларыннан башлана. Табигать күренешләре һәм объектлары балаларны матурлыгы, төсләренең яктылыгы, төрлелеге белән җәлеп итә. Аларны күзәтеп, балалар үзләренең тойгылы тәҗрибәләрен баеталар, һәм бу аларның киләчәк иҗатына нигезләнә. йогынтысы бик зур. Чиксез, гел үзгәреп торган күренешләр белән танышу баланың беренче елларыннан башлана. Табигать күренешләре һәм объектлары балаларны матурлыгы, төсләренең яктылыгы, төрлелеге белән җәлеп итә. Аларны күзәтеп, балалар үзләренең тойгылы тәҗрибәләрен баеталар, һәм бу аларның киләчәк иҗатына нигезләнә.