Телефон: 8(843)79 2-12-17
E-Mail: Olga.List@mail.ru
Короткое название: МБДОУ "Верхнеуслонский детский сад "радуга"
Руководитель: Лисина Ольга Александровна

Новости детского сада "Радуга"

Беленький-серенький

Опубликовано: 18.01.2024

Беленький-серенький
Скачет летом в серой шубке,
Зайка, весело играя.
А как только на опушке
Закружится вьюга злая,
Зайчик в норке шкаф откроет,
Шубку белую достанет,
И тогда мороз не тронет,
И метель не испугает.
Ребята старшей группы  нашего детского сада очень любят занятия по художественному творчеству, а особенно – лепку.
Лепка в детском саду обычно имеется в виду, как изобразительная деятельность, в ходе которой дети производят отображение предметов окружающей действительности, делают элементарную скульптуру, используя при этом глину или пластилин.
Процесс создания детьми даже самых элементарных скульптур всегда имеет творческий характер. Так, воспитатель вместе со своими воспитанниками выполнили работу под названием «Зимний зайчик». В ходе работы с пластилином ребенок обретает эстетическое наслаждение, наблюдая ее пластичность, объемность форм, вырисовывающиеся в процессе лепки. Дети отлично справились с творческой работой и получили огромное удовольствие от результатов своего труда, мы оформили выставку, а в конце их ждал вкусный сюрприз в виде морковки.

Ак-сары
Җәй көне шәмәхә тун киеп чаба,
Куян, күңелле уен.
Ә кырыйга чыккач
Явыз йөк әйләнәчәк,
Куян норкада шкафны ача,
Ак тун алачак,
Һәм салкыннар кагылмый,
Буран да куркытмый.
    Безнең балалар бакчасының өлкән төркеме балалары сәнгать сәнгате дәресләрен, бигрәк тә лепканы бик яраталар.
Балалар бакчасындагы Лепка гадәттә рәсем эшчәнлеге кебек күренә, аның барышында балалар чынбарлыкны уратып алган әйберләрне күрсәтәләр, балчык яки пластилин кулланып, элементар скульптура ясыйлар.
Иң гади скульптураларны ясау процессы һәрвакыт иҗади. Мәсәлән, тәрбияче тәрбияләнүчеләре белән бергә «Кышкы куян»дип аталган эш башкарган. Пластилин белән эшләү барышында бала, аның пластиклыгын, форманың күләмлелеген күзәтеп, эстетик ләззәт ала. Балалар иҗади эшне бик яхшы башкардылар һәм үз хезмәтләренең нәтиҗәләреннән зур рәхәтлек алдылар, кайберләре күргәзмәне бизәделәр, ә ахырда аларны кишер рәвешендә тәмле сюрприз көтте.
Ак-сары
Җәй көне ул шәмәхә төстәге тун кия.,
Күңелле Уйнагыз.
Кайчан читтә
Явыз йөк әйләнәчәк,
Куян шкафны ачачак,
Ак тун,
Һәм ул чакта салкыннар булмаячак,
Буран да куркыныч түгел.

Безнең балалар бакчасының өлкән төркеме балалары сәнгать иҗаты белән шөгыльләнүне бик яраталар, бигрәк тә ябыштыруны.

Балалар бакчасында ябыштыру гадәттә рәсем эшчәнлеге буларак күздә тотыла, анда балалар тирә-юньдәге чынбарлык әйберләрен сурәтлиләр, балчык яки пластилин кулланып элементар скульптура ясыйлар.

Балалар өчен иң гади скульптура ясау процессы һәрвакыт иҗади. Мәсәлән, тәрбияче тәрбияләнүчеләр белән бергә «Кышкы куян»дип аталган эш башкарган. Пластилин белән эшләгәндә, бала аның пластиклыгын, формаларының зурлыгын күзәтеп, эстетик рәхәтлек ала. Балалар үзләренең иҗади эшләрен бик яхшы башкардылар һәм эш нәтиҗәләреннән зур рәхәтлек алдылар, без күргәзмә оештырдык, ә ахырда аларны кишер рәвешендә тәмле сюрприз көтте.