Телефон: 8(843)79 2-12-17
E-Mail: Olga.List@mail.ru
Короткое название: МБДОУ "Верхнеуслонский детский сад "радуга"
Руководитель: Лисина Ольга Александровна

Новости детского сада "Радуга"

Дымковская игрушка

Опубликовано: 19.10.2023

Молодцы и девицы,
Кони и зверушки -
Грусть-тоска развеется
Дымковской игрушкой!
В старшей группе МБДОУ «Верхнеуслонский детский сад «Радуга» прошла тематическая неделя «Дымковская игрушка». Ребята виртуально отправились на экскурсию в село Дымково, которое расположилось на берегу голубой реки Вятка. Познакомились с дымковскими мастерами, с яркими, красочными  игрушками, с их изготовлением, от лепки и до росписи. Это процесс уникальный и творческий, никогда не повторяющийся. Нет, и не может быть двух абсолютно одинаковых изделий. Каждая игрушка по своему неповторима. Понравилось дошколятам путешествие, и решили они на время, превратится в «дымковских подмастерьев».

Егетлэр һәм кызлар,
Атлар һәм хайваннар -
Кайгы-сагыну тарала
Дымков уенчыгы белән!

Югары Ослан балалар бакчасы «Салават күпере» өлкән төркемендә «Дымков уенчыгы» тематик атнасы узды. Балалар виртуаль рәвештә зәңгәр Вятка елгасы ярында урнашкан Дымково авылына экскурсиягә киттеләр. Дымков осталары, ачык, төсле уенчыклар, аларны ясау, лепкадан алып рәсемгә кадәр белән таныштык. Бу процесс уникаль һәм иҗади, беркайчан да кабатланмый. Юк, һәм ике бертөрле әйбер була алмый. Һәр уенчык үзенчәлекле. Мәктәпкәчә яшьтәге балаларга сәяхәт ошый, һәм алар вакытлыча «дымков осталары»на әверелергә карар итәләр.