Телефон: 8(843)79 2-12-17
E-Mail: Olga.List@mail.ru
Короткое название: МБДОУ "Верхнеуслонский детский сад "радуга"
Руководитель: Лисина Ольга Александровна

Новости детского сада "Радуга"

Цветы вокруг нас

Опубликовано: 18.05.2023

Он подошел, сорвал цветы,
Но мы молчим, и я, и ты,
Молчим вчера, молчим сейчас,
И так бывает всякий раз!
Довольно глупой простоты,
Не надо с клумбы рвать цветы,
Ребенку ясно, это грех,
Ведь красота одна для всех!
Экологическое воспитание детей в настоящее время очень актуально. Наша  задача, научить детей бережно относиться к природе, насекомым и, конечно же к растениям.
Мы не можем представить свою жизнь без растений. А если эти растения создают настроения.. Эти растения-цветы. Цветы улучшают климат, летом очищают воздух за счет испарения, повышают влажность воздуха, способствуют  снятию стрессов и улучшают самочувствие. Цветы – это частички живой зеленой планеты, чудесных жизненных сил природы, приносящие в нашу жизнь красоту и радость.
Ребята старшей группы очень любят помогать на участке воспитателям, сегодня они помогали поливать цветы, дети всегда полностью увлечены и готовы к работе!

Ул килде, чәчәкләрне йолкып алды,
Ләкин без дәшмибез, мин дә, син дә,
Кичә дәшмибез, хәзер дәшмибез,
Һәм бу һәрвакытта да шулай була!
Бик ахмак гадилек,
Чәчәкләрне чәчәк түтәленнән ертырга кирәкми,
Балага аңлашыла, бу гөнаһ,
Матурлык һәркем өчен бер!
Балаларны экологик тәрбияләү хәзерге вакытта бик актуаль. Безнең бурыч-балаларны табигатькә, бөҗәкләргә һәм, әлбәттә, үсемлекләргә сак карарга өйрәтү.
Без үз тормышыбызны үсемлексез күз алдына китерә алмыйбыз. Әгәр дә бу үсемлекләр кәеф тудырса. Бу үсемлекләр чәчәкләр. Чәчәкләр климатны яхшырта, җәй көне парлану хисабына һаваны чистарта, һаваның дымлылыгын арттыра, стрессны бетерүгә ярдәм итә һәм үзләрен яхшырта. Чәчәкләр - тере яшел планетаның кисәкчәләре, табигатьнең искиткеч яшәү көче, безнең тормышка матурлык һәм шатлык китерә.
Өлкән төркем балалары участокта тәрбиячеләргә ярдәм итәргә бик яраталар, бүген алар чәчәкләргә су сибәргә ярдәм иттеләр, балалар һәрвакыт тулысынча мавыгалар һәм эшкә әзер!