Телефон: 8(843)79 2-12-17
E-Mail: Olga.List@mail.ru
Короткое название: МБДОУ "Верхнеуслонский детский сад "радуга"
Руководитель: Лисина Ольга Александровна

Новости детского сада "Радуга"

Огнедышащий вулкан

Опубликовано: 11.05.2022

Не гора, а великан —
Огнедышащий вулкан!
Лаву извергает он,
Что сжигает горный склон,
Изрыгает камни, газы, —
Небеса темнеют сразу.
К счастью, мало на Земле найдется людей, которые видели вулкан, это необыкновенное зрелище, конечно же опасное для жизни человека.
Сегодня ребята младшей группы МБДОУ «Верхнеуслонский детский сад «Радуга» отправились в виртуальное путешествие к «огнедышащим горам», много интересного они увидели. Затем малыши отправились в  мини-лабораторию проводить эксперимент. С помощью соды, «ферри» и лимонный кислоты ребята оживили макет вулкана, сделали вывод, что такие явления природы, как извержение вулкана, землетрясения очень опасны для всего живого,  что человек вовсе не покоритель и хозяин природы, а лишь скромный обитатель планеты Земля.

Тау түгел, Бөек —
Утлы вулкан!
Ул кешене Аллаһ ләгънәт кылды.,
Дәхи тамакны яндырыр.,
Таш, газ сибә, —
Күкләр берьюлы караңгылана.
Бәхеткә, җирдә вулканны күргән кешеләр аз табыла, бу гадәти булмаган тамаша, әлбәттә, кеше тормышы өчен куркыныч.
Бүген Югары Осланның «Салават күпере» балалар бакчасының кечкенәләр төркеме балалары» утлы тауларга «виртуаль сәяхәткә киттеләр. Аннан соң нәниләр мини-лабораториягә эксперимент үткәрергә киттеләр. Сода, «ферри» һәм лимон кислотасы ярдәмендә балалар вулкан макетын җанландырдылар, табигать күренешләре, вулкан, җир тетрәү кебек күренешләрнең бөтен тереклек өчен бик куркыныч, ә кеше бөтенләй табигатьне буйсындыручы түгел, ә Җир планетасында яшәүче генә дигән нәтиҗә ясадылар.