Телефон: 8(843)79 2-12-17
E-Mail: Olga.List@mail.ru
Короткое название: МБДОУ "Верхнеуслонский детский сад "радуга"
Руководитель: Лисина Ольга Александровна

Новости детского сада "Радуга"

Красота татарского костюма

Опубликовано: 27.10.2021

Я сегодня в праздничном наряде,
Мой костюм из бархата, парчи,
И калфак  пайетками играет,
Будто звезды в сказочной ночи… (Лэйла Салих)

Национальный костюм - это не просто одежда, это целая история народов, рассказывающая о его происхождении , культуре, традициях. Так , посмотрев на костюм,  сразу можно понять местоположение, быт других народов. В МБДОУ  «Верхнеуслонский детский  сад «Радуга»  в средней группе было проведено тематическое занятие  на тему " Татарский национальный костюм". Дети совместно с педагогами  еще раз закрепили знания о татарском народном костюме, дополнили знания о его элементах и деталях, обратили внимание на особенности построения узоров, на их цветовое решение, технику выполнения, на специфику национального костюма, его орнаментальное оформление. Затем детям предложили стать народными умельцами:  самостоятельно раскрасить  костюмы. Какие же яркими получились работы! Приобщая детей к истокам народной культуры, мы сохраняем накопленный поколениями богатейший опыт, традиции, ценности, что в конечном итоге способствует развитию личности каждого ребёнка.

«Татар милли киеменең матурлыгы»

Мин бүген бәйрәм киемнәрендә,
Минем костюм бер бархата, парчи,
Ак калфак пайетками уйный,
Гүя йолдызлар әкияттәге кебек...(Лейла Салих)

Милли костюм-ул кием генә түгел, ә аның килеп чыгышы , мәдәнияте, гореф-гадәтләре турында сөйләүче халыкларның тулы бер тарихы. Шулай итеп, костюмга карап, шунда ук башка халыкларның урнашу урынын, көнкүрешен аңларга була. Югары Осланның «Салават күпере» балалар бакчасында урта төркемдә "татар милли костюмы"темасына тематик дәрес үткәрелде. Балалар педагоглар белән берлектә татар халык костюмы турында белемнәрен ныгыттылар, аның элементлары һәм детальләре турында белемнәрен арттырдылар, бизәкләр төзү үзенчәлекләренә, аларның чәчәкләр чишелешенә, башкару техникасына, милли костюм үзенчәлекләренә, аның орнаменталь бизәлешенә игътибар иттеләр. Аннан соң балаларга халык осталары булырга, костюмнарны мөстәкыйль буярга тәкъдим иттеләр. Нинди эшләр килеп чыкты соң? Балаларны халык мәдәнияте чыганакларына җәлеп итеп, без буыннар тарафыннан тупланган бай тәҗрибәне, гореф-гадәтләрне, кыйммәтләрне саклыйбыз, бу ахыр чиктә һәр баланың шәхесе үсешенә ярдәм итә.