Телефон: 8(843)79 2-12-17
E-Mail: Olga.List@mail.ru
Короткое название: МБДОУ "Верхнеуслонский детский сад "радуга"
Руководитель: Лисина Ольга Александровна

Новости детского сада "Радуга"

Осторожно, незнакомец

Опубликовано: 17.09.2021

Формирование навыков и умений поведения детей дошкольного возраста в экстремальной ситуации является приоритетной задачей в работе ДОУ. Современная жизнь полна опасностей. Даже взрослые люди часто ведут себя опрометчиво, то ли по незнанию, то ли надеясь на волю случая. А вот ребенок и подавно склонен легкомысленно воспринимать жизнь по причине отсутствия знаний об опасностях, которые могут поджидать любого человека в любом месте.
    С целью предостеречь детей от неприятностей, связанных с контактом с незнакомыми людьми, и обучения их правилам поведения при встрече с незнакомцами в подготовительной группе «А» была проведена беседа «Осторожно, незнакомец».
    В ходе беседы дошкольники узнали, что не надо разговаривать с незнакомцами, ничего у них не брать и никуда с ними не ходить. Так же они рассмотрели возможные опасные последствия контактов с незнакомыми людьми на улице и дома, обсудили как правильно себя вести в подобных ситуациях.
    Важно, чтобы ребенок хорошо усвоил правила безопасного поведения. Если ребенок будет знать, и главное понимать все эти правила, ему будет легче обеспечить свою безопасность при необходимости.

САК БУЛЫГЫЗ, ТАНЫШ БУЛМАГАН  КЕШЕ!
    Мәктәпкәчә яшьтәге балаларның экстремаль ситуациядә үз-үзләрен тоту күнекмәләрен һәм осталыкларын формалаштыру мәктәпкәчә белем бирү учрежденияләре эшендә өстенлекле бурыч булып тора. Хәзерге тормыш куркыныч белән тулы. Хәтта өлкәннәр дә үзләрен еш кына аңлап, белмичә, бу очракның ирегенә өмет итеп тора. Ә менә бала теләсә кайсы урында теләсә кайсы кешене көтәргә мөмкин булган куркынычлар турында белем булмау сәбәпле тормышны бик җиңел кабул итәргә тиеш.
    Балаларны таныш булмаган кешеләр белән элемтәгә керү белән бәйле күңелсезлекләрдән кисәтү һәм таныш булмаган кешеләр белән очрашу вакытында үз-үзеңне тоту кагыйдәләренә өйрәтү максатыннан «А» мәктәпкә әзерлек төркемендә «сак булыгыз, таныш булмаган кеше»дип исемләнгән әңгәмә үткәрелде.
    Әңгәмә барышында мәктәпкәчә яшьтәге балалар таныш булмаган кешеләр белән сөйләшергә кирәкми, алардан берни дә алмаска һәм алар белән беркая да йөрмәскә кирәклеген белделәр. Шулай ук алар урамда һәм өйдә таныш булмаган кешеләр белән элемтәләрнең мөмкин булган куркыныч нәтиҗәләрен карадылар, мондый хәлләрдә үзеңне ничек дөрес тотарга кирәклеге турында фикер алыштылар.
    Баланың куркынычсыз тәртип кагыйдәләрен яхшы үзләштерүе мөһим. Әгәр бала белергә тиеш, һәм иң мөһиме аңларга, барлык бу кагыйдәләр, аңа җиңелрәк булачак тәэмин итү, үз куркынычсызлыгын, кирәк булганда.