Телефон: 8(843)79 2-12-17
E-Mail: Olga.List@mail.ru
Короткое название: МБДОУ "Верхнеуслонский детский сад "радуга"
Руководитель: Лисина Ольга Александровна

Новости детского сада "Радуга"

Космос

Опубликовано: 09.04.2021

В космосе так  здорово!
 Звёзды и планеты
В чёрной невесомости
Медленно плывут!
В космосе так  здорово!
Острые ракеты
На огромной скорости
Мчатся там и тут!...   А. Усачёв

Космос – это интересно, необычно, загадочно! А наша страна имеет особое отношение к этой теме: спутник, Белка и Стрелка и первый человек покоривший космос, Герой Советского Союза летчик-космонавт Юрий Алексеевич Гагарин! Мы с ребятами младшей группы МБДОУ «Верхнеуслонский детский сад «Радуга» не оставили без внимания это событие, провели тематические дни , посвященные  Дню Космонавтики. Беседовали с ребятами о космосе, о знаменитых космонавтах.  Познакомились с солнечной системой, в которой находится наша планета Земля, об условиях для существования жизни на планете, узнали о Луне - спутнике Земли.  Рассматривали иллюстрации с изображением загадочного мира , звёзд и планет, читали стихи и отгадывали загадки.  Рисовали картинки о космосе, созвездие «Большой медведицы», лепили ракеты. У детей осталось масса хороших впечатлений!

«Космонавтика Көне»
Галәмдә шулай шәп!
 Планета йолдызлары
Кара килешмәү
Акрын йөзәләр!
Галәмдә шулай шәп!
Кискен ракеталар
Зур тизлектә
Монда да качалар!...   А. Усачев

Космос-ул кызыклы, гадәти булмаган, серле! Ә безнең ил бу темага аерым мөнәсәбәткә ия: иярчен, аксым һәм атучы һәм космосны беренче кеше, Советлар Союзы Герое очучы-космонавт Юрий Алексеевич Гагарин. Без Югары Осланның «Салават күпере» балалар бакчасының кечкенәләр төркеме балалары белән бу вакыйганы игътибарсыз калдырмадык, Космонавтика көненә багышланган тематик көннәр уздырдык. Балалар белән космос, танылган космонавтлар турында әңгәмә кордык.  Җир планетасы булган кояш системасы, планетада яшәү шартлары белән таныштылар, Җирнең ай - юлдашы турында белделәр.  Балалар табышмаклы дөнья, йолдызлар һәм планеталар рәсемнәре төшерелгән иллюстрацияләр карадылар, шигырьләр сөйләделәр һәм табышмакларга җавап бирделәр.  Космос, «Зур аюлар» йолдызлыгы турында рәсемнәр ясадылар, ракеталар әзерләделәр. Балалар бик күп яхшы тәэсирләр калды!