Телефон: 8(843)79 2-12-17
E-Mail: Olga.List@mail.ru
Короткое название: МБДОУ "Верхнеуслонский детский сад "радуга"
Руководитель: Лисина Ольга Александровна

Новости детского сада "Радуга"

Космическое пространство

Опубликовано: 06.04.2021

В преддверии дня космонавтики  в подготовительной группе МБДОУ «Верхнеуслонский детский сад «Радуга»  много читают о космосе,  беседуют, рассматривают иллюстрации в энциклопедиях и  плакатах, смотрят научные фильмы и презентации. И мы каждый раз удивляемся, как много знают наши дети. Они могут дать объяснение, что такое космос, рассказать, чем питаются космонавты, кто первый полетел в космос и еще много чего. А уж   рисование космического пространства  не оставило равнодушным ни одного ребенка. Надо было видеть как увлеченно они смешивали цвета прямо на листе бумаги, создавали переходы одного цвета в другой при помощи воды;  блики - при помощи губки ; звезды  - методом набрызга. Тщательно подбирали цвета и оттенки для каждой планеты. Ну и как же без космической ракеты и космонавта? Их нарисовали , вырезали и приклеили каждую деталь  на бумажные пружинки. Таким образом,  добились ощущения того,  что и ракета, и космонавт в движении. Над созданием космического пространства трудились два дня. Детям их творения очень понравились. Каждая работа индивидуальна, своеобразна и неповторима.

Галәм киңлеге
    Космонавтика көне алдыннан Югары Осланның «Салават күпере» балалар бакчасының мәктәпкә әзерлек төркемендә космос турында бик күп укыйлар, әңгәмәләр үткәрәләр, энциклопедияләрдә һәм плакатларда иллюстрацияләр карыйлар, фәнни фильмнар һәм презентацияләр карыйлар. Балаларыбызның ничек белүенә без һәр тапкыр гаҗәпләнәбез. Алар Космосның нәрсә икәненә аңлатма бирергә, космонавтларның нәрсә белән туклануы, космоска беренче булып кем очуы һәм тагын күп нәрсәләр турында сөйләргә мөмкин. Ә инде космос киңлеген рәсемләү бер генә баланы да битараф калдырмады. Аларның төсле кәгазь битләрендә ук төсләрне бутауларын, бер төснең икенчесенә күчүен су ярдәмендә, коймак - иреннәре, йолдызлар - сиптерү методы белән бутауларын күрергә кирәк иде. Җентекләп сайлап алдык төсләр һәм оттенки өчен һәр планета. Космик ракетадан һәм космонавттан башка ничек соң? Аларны ясадылар , кистеләр һәм һәр детальне кәгазь пружинкаларга ябыштырдылар. Шулай итеп, ракетаның да, космонавтның да хәрәкәттә булуы сизелде. Космик киңлек булдыру өстендә ике көн эшләде. Балаларга аларның иҗатлары бик ошады. Һәр эш индивидуаль, үзенчәлекле һәм кабатланмас.