Телефон: 8(843)79 2-12-17
E-Mail: Olga.List@mail.ru
Короткое название: МБДОУ "Верхнеуслонский детский сад "радуга"
Руководитель: Лисина Ольга Александровна

Новости детского сада "Радуга"

Быть готовым ко всему

Опубликовано: 19.03.2021

В современном мире никто не застрахован ни от социальных потрясений, ни от стихийных бедствий. Но предотвращение пожаров, нередко возникающих из-за шалостей детей, часто в наших руках. Разрешение этой проблемы требует скоординированных действий педагогов и воспитателей. В рамках тематического дня «Основы безопасности»  воспитатели провели с детьми беседу о том, как предотвратить возникновение пожара в быту и как защитить себя. Размышляя вместе с воспитателем воспитанники подготовительной группы разобрали причины возникновения пожара в доме, по какой причине, он может возникнуть, от каких приборов  . Подтверждение каждого случая находили в иллюстрациях и плакатах по основам безопасности. Подробно разобрали  как вести себя при пожаре в доме, как звать на помощь и что делать, если не можешь покинуть помещение, как и какими средствами защищаться. Надеемся, что полученные знания будут основательными, но никогда не пригодятся.

Өлкәннәр белән бергә уйлыйбыз
       Хәзерге дөньяда социаль кичерешләрдән дә, табигый бәла-казалардан да беркем дә иминиятләштерелмәгән. Әмма еш кына балаларның шуклыгы аркасында килеп чыккан янгыннарны булдырмау безнең кулларда. Бу проблеманы хәл итү педагогларның һәм тәрбиячеләрнең координацияләнгән гамәлләрен таләп итә. «Куркынычсызлык нигезләре» тематик көне кысаларында тәрбиячеләр балалар белән көнкүрештә янгын барлыкка килүне ничек булдырмый калу һәм үзеңне ничек якларга кирәклеге турында әңгәмә үткәрделәр. Тәрбияче белән бергәләп уйлап, мәктәпкә әзерлек төркеме балалары өйдәге янгынның килеп чыгу сәбәпләрен, нинди сәбәп белән килеп чыгуын, нинди приборлардан килеп чыгуын тикшерделәр . Һәр очракның раславын куркынычсызлык нигезләре буенча иллюстрацияләрдә һәм плакатларда тапканнар. Өйдәге янгын вакытында үзеңне ничек тотарга, ничек ярдәмгә чакыртырга һәм бинадан чыгып китә алмасаң, нинди чаралар белән сакланырга кирәклеген җентекләп аңлаттылар. Алган белемнәре нигезле булыр, дип өметләнәбез, әмма беркайчан да кирәк булмаячак.