Телефон: 8(843)79 2-12-17
E-Mail: Olga.List@mail.ru
Короткое название: МБДОУ "Верхнеуслонский детский сад "радуга"
Руководитель: Лисина Ольга Александровна

Новости детского сада "Радуга"

Знакомство с фольклором

Опубликовано: 18.02.2021

Элли-бэлли итэр бу,
Мэдрэсэгэ китэр бу,
Тырышып сабак укыгач,
Галим булып житэр бу.
Йокла, углым, ойм кузен,
Йом, йом кузен, йолдызым,
Кичтэн йокын кала да,
Еглап утэ кондезен.
Нравственно-патриотическое воспитание является необходимым направлением нашего детского сада. Это воспитание любви к родному дому, семье, детскому саду, городу, родной природе, традиций, быта народов республики Татарстан.  Уже с ранних лет малыши знакомятся с фольклором татарского народа: «татарская песенка», «татарская игра», «татарская сказка».
Сегодня маленькие крошки второй группы раннего возраста МБДОУ «Верхнеуслонский детский сад «Радуга» внимательно вслушиваясь в звучание мелодии и слов татарской колыбельной, старательно укладывали своих кукол, угощали чаем и выпечкой.

Әхлакый-патриотик тәрбия безнең балалар бакчасының мөһим юнәлеше булып тора. Бу-туган йортка, гаиләгә, балалар бакчасына, шәһәргә, Туган табигатькә, Татарстан Республикасы халыкларының гореф-гадәтләренә, көнкүрешенә мәхәббәт тәрбияләү. Балалар кечкенәдән үк татар халык фольклоры белән танышалар: «Татар җыры», «татар уены», «татар әкияте».
Бүген Югары Осланның «Салават күпере» балалар бакчасының кече яшьтәге икенче төркем нәни нәни нәни нәниләре татар бишеге көйләрен һәм сүзләрен игътибар белән тыңлап, курчакларын тырышып сыйладылар, чәй һәм камыр ризыклары белән сыйладылар.