Телефон: 8(843)79 2-12-17
E-Mail: Olga.List@mail.ru
Короткое название: МБДОУ "Верхнеуслонский детский сад "радуга"
Руководитель: Лисина Ольга Александровна

Новости детского сада "Радуга"

Трудовое воспитание

Опубликовано: 08.10.2020

Зачем необходимо  формировать навык умения  трудиться у детей дошкольного возраста?
    Ежедневно выходя на прогулку воспитатели МБДОУ « Верхнеуслонский детский сад «Радуга» собирают мусор на участке , где играют ребята. А ребята в свою очередь не стоят в стороне и не смотрят безучастно на труд взрослого.  Они не задумываясь взяв в руки ведерки  начинают помогать убирать мусор (осенью: опавшие ветки и листочки, летом: мелкие камушки, веточки и так далее), таким образом, ребята еще с самого младшего возраста сначала беседуя на занятиях о труде взрослых и его значении, затем на участке совместно с воспитателем закрепляют навык труда. Трудовое воспитание это  формирование основ мировоззрения будущего Гражданина! И неважно, кем он станет – политиком, художником, поэтом, программистом или рабочим. Любой труд - это почетно всегда.

«Хезмәт тәрбиясе» мәктәпкәчә яшьтәге балаларда эшли белү күнекмәсен формалаштыру нигә кирәк? Көн саен «Салават күпере» «Хезмәт тәрбиясе» мәктәпкәчә яшьтәге балаларда эшли белү күнекмәсен формалаштыру нигә кирәк? Көн саен Югары Осланның «Салават күпере»  балалар бакчасы тәрбиячеләре чүп-чар җыя, анда балалар уйный. Ә балалар, үз чиратларында, читтә тормыйлар һәм өлкән кеше хезмәтенә битараф карамыйлар. Алар, чиләкләрня кулына алып, чүп-чарны җыярга ярдәм итә башлыйлар (көз көне: коелган ботаклар һәм яфраклар, җыярга: вак ташлар, ботаклар һәм башкалар), шулай итеп, балалар кече яшьтән үк өлкәннәрнең хезмәте әһәмияте турында дәресләрдә сөйләшеп утыралар, аннары , тәрбияче белән берлектә, хезмәт күнекмәләрен ныгыталар. Хезмәт тәрбиясе ул булачак Гражданинның дөньяга карашын формалаштыру! Һәм аның кем булуы мөһим түгел - сәясәтче, рәссам, шагыйрь, программист яки эшче булуы. Теләсә нинди хезмәт - ул һәрвакыт мактаулы. Ә балалар, үз чиратларында, читтә тормыйлар һәм өлкән кеше хезмәтенә битараф карамыйлар. Алар, чиләкләрня кулына алып, чүп-чарно җыярг ярдого итә башлыйлар (көз көне: коелган ботаклар һәм яфраклар, җая көна: вак ташлар, ботаклар һәм башкалар), шулай итеп, балалар кече яшьтән үка өлкәннәрнең хезмйте һое әһәмияте турындаго дәресләрдә сөйләшеп утыралара, аннары , тәрбияче белән берлектә, хезмәт күнекмәләрен ныгыталар. Хезмәт тәрбиясе ул булачак Гражданинның дөньяга карашын формалаштыру! Һәм аның кем булуы мөһим түгел - сәясәтче, рәссам, шагыйрь, программист яки эшче булуы. Теләсә нинди хезмәт - ул һәрвакыт мактаулы.