Телефон: 8(843)79 2-12-17
E-Mail: Olga.List@mail.ru
Короткое название: МБДОУ "Верхнеуслонский детский сад "радуга"
Руководитель: Лисина Ольга Александровна

Новости детского сада "Радуга"

Древнее искусство

Опубликовано: 28.05.2020

Японская мудрость издревле гласит:
«Великий квадрат не имеет пределов».
Попробуй простую фигурку сложить,
И в миг увлечет интересное дело.
Каждый взрослый, будучи ребенком, делал кораблики, самолётики, бомбочки, лягушек и тюльпаны из бумаги. Однако не все знали тогда, что это называется оригами.
 Оригами - это искусство бумажной пластики, родившееся в Японии. Несмотря на то, что сама бумага появилась в Китае, именно в Японии научились складывать из нее удивительные по своей красоте фигурки. Сегодня это увлечение популярно как никогда ранее: благодаря своим занимательным и развивающим возможностям. Оригами - волшебство, чудо и конечно, игра. Несложные приемы складывания и безграничная фантазия ребят способна сотворить с помощью оригами целый мир особый, радостный, весёлый, добрый и не на что непохожий.
Сегодня у дошколят подготовительной группы МБДОУ «Верхнеуслонский детский сад «Радуга» квадратики разноцветной бумаги превращались в забавных лисят.

Япон зирәклеге борын-борыннан ди:
"Бөек квадратның чиге юк".
Гади генә сынны куярга кара,
Бер мизгелдә дә кызыклы эш белән мавыга.

Һәр өлкән кеше, бала буларак, корабликлар, самолетлар, бомбочкалар, бакалар һәм кәгазьдән тюльпаннар ясый. Әмма бу оригами дип аталганын бөтен кеше дә белми иде.
Оригами-Япониядә туган кәгазь пластика сәнгате. Кәгазь үзе Кытайда барлыкка килүгә карамастан, нәкъ менә Япониядә аннан гүзәллеге буенча гаҗәеп сыннар ясарга өйрәнгәннәр. Бүген бу мавыгу беркайчан да элеккеге кебек популяр: үзенең кызыклы һәм үстерүче мөмкинлекләре аркасында. Оригами-тылсым, могҗиза һәм әлбәттә, уен. Балаларның катлаулы карашлары һәм чиксез фантазиясе оригалар ярдәмендә бөтен дөньяны үзенчәлекле, шатлыклы, күңелле, игелекле һәм охшамаган нәрсәләр тудыра ала.
Бүген Югары Осланның «Салават күпере» балалар бакчасының мәктәпкә әзерлек төркеме балалары төрле төстәге кәгазьнең квадратикалары кызыклы төлкеләргә әверелде.