Телефон: +7(843)-793-27-47

Татарские народные игры

Опубликовано: 19.02.2022

Татарские народные игры

Игры – это богатая духовная сокровищница нации. Они «впитали» в себя образ жизни, социальные, общественные явления и образы жизни наших далеких предков в процессе развития нации, общества. Поэтому игры служат ценным источником в изучении этнической истории нации. В связи с продолжающейся неделей родного языка учитель татарского языка Разиля Халикова ознакомила учащихся начальных классов с татарскими народными играми   “ Миңлебай”, “Чума үрдәк, чума каз”, “Яулык  сатыш”, “ Ак  калач”.

Татар халык уеннары

Уеннар – милләтнең бай рухи хәзинәсе ул. Алар милләт, җәмгыять үсеше процессындагы яшәү рәвешләрен, социаль, иҗтимагый күренешләрне һәм ерак заманнарда яшәгән бабаларыбызның дөньяга карашын, тормыш-көнкүреш сурәтләмәләрен үзләренә «сеңдереп», саклап килгәннәр. Шуның өчен уеннар милләтнең этник тарихын өйрәнүдә кыйммәтле чыганак булып хезмәт итәләр. Туган телләр атналыгы дәвам итү сәбәпле, татар теле укытучысы  Рәзилә Халикова башлангыч сыйныф укучыларын татар халык уеннары   белән   танышырды. Балаларга  “Миңлебай”, “ Чума үрдәк, чума каз”, “Яулык сатыш”, “Ак калач” уеннарын уйнарга да өйрәтте.