Телефон: +7(843)-793-27-47
Год основания учреждения: 1957

Моя сметрь прозвучит песней

Опубликовано: 17.02.2022

Моя смерть прозвучит   песней.

В каждой нации есть личности, чье имя вызывает уважение  и гордость. Муса Джалиль - одно из таких имен. Ведь синонимами  являются такие многозначные слова, как мужество, отвага,  талант, патриотизм, верность. Он действительно человек, достойный всех этих слов. Его личность и подвиг знает весь мир. Значит, это гордость нашего народа. Несмотря на то, что его нет среди нас, его имя и стихи вечны, он всегда живет в сердцах народа. Имя любимого сына всех народов  Мусы Джалиля  золотыми  буквами  вписано в страницы истории. 15 февраля – День рождения поэта-героя Мусы Джалиля. В связи с этим учитель татарского языка и литературы Шеланговской средней школы Разиля Халикова провела литературный вечер “ Моя жизнь была моей песней, и моя смерть  прозвучит   песней ”.

Үлемем дә яңрар җыр булып.

Һәр   милләттә  исеме телгә  алынуга   ихтирам  уята  торган   шәхесләр  була. Муса  Җәлил  әнә  шундый   исемнәрнең  берсе.  Чөнки   бу  исемнең   синонимнары булып   батырлык, кыюлык, каһарманлык, талантлылык, ватанпәрвәрлек, тугрылык   кебек  тирән  мәгънәле   сүзләр  тора. Ул, чыннан  да, бу сүзләрнең   һәммәсенә  лаек  кеше. Муса   Җәлил  диюгә, татар  халкын, ә татар  халкы  диюгә   М.Җәлил   күз   алдына   килә. Аның   шәхесен   һәм батырлыгын   бөтен   дөнья   белә. Димәк, ул   халкыбызның   горурлыгы.Үзе үлсә   дә, аның   исеме, шигырьләре   мәңгелек, ул   һәрвакыт   халык күңелендә   яши. Барлык   халыкларның   сөекле   улы   Муса   Җәлилнең исеме   тарих  битләренә   алтын   хәрефләр   белән   язылган.  15 февраль  көнне герой – шагыйребез Муса Җәлилнең  туган көне. Шул уңайдан  Шеланга урта мәктәбенең  татар теле һәм әдәбияты укытучысы Рәзилә Халикова  “ Гомерем  минем  моңлы бер җыр  иде, үлемем дә яңрар  җыр булып” дип аталган әдәби кичә үткәрде. Кичәдә  укучылар Муса Җәлилнең тормыш һәм иҗат юлы белән таныштылар.