Телефон: +7(843)-793-27-47
E-Mail: 1514000003@tatar.ru, schelanga@mail.ru
Руководитель: Ледяева Лидия Викторовна
Год основания учреждения: 1957

«Афганистан в душе моей…»

Опубликовано: 15.02.2021

«Афганистан в душе моей…»

15 февраля в МБОУ «Шеланговская СОШ» было проведен  урок мужества «Афганистан в душе моей…», посвящённый выводу войск из Афганистана. Тема войны – вечная боль и незаживающая рана. И в небольшом селе Шеланга есть семьи, где не понаслышке знают, что такое война. Почетным гостем мероприятия стала вдова офицера войны в Афганистане Пополднева Сергея Александровича.  Марьям Пополднева - жена, боевая подруга бесстрашного офицера, мама двух сыновей. Этот день запомнится нашим детям, как день воспоминаний. Марьям Хамитовна подготовила литературный монтаж, в котором говорилось о жестокости войны и горе матерей, потерявших своих сыновей, мужей…  Рассказала о судьбе и жизни нашего героя Афганца. Память павших в афганской войне почтили минутой молчания.

«Әфганстан минем күңелемдә…»

15 февраль көнне Шеланга урта мәктәбендә Әфганстаннан гаскәр чыгаруга багышланган «Әфганстан күңелемдә...» дигән батырлык дәресе үткәрелде. Сугыш темасы - Мәңгелек авырту һәм төзәлмәслек яра. Шеланга авылында да сугышның нәрсә икәнен ишетеп кенә белмәгән гаиләләр бар. Чараның хөрмәтле кунагы Әфганстандагы сугыш офицеры Пополднев Сергей Александровичның тол хатыны булды. Мәрьям Пополднева - куркыныч офицерның хатыны, сугышчан дусты, ике малайның әнисе. Бу көн безнең балаларга истә калырлык көн буларак истә калачак. Мәрьям Хәмитовна әдәби монтаж әзерләде,анда сугыш кырыслыгы, үз улларын, ирләрен югалткан аналарның кайгысы турында сөйләнде. Әфган сугышында һәлак булганнарны бер минут тынлык белән искә алдылар.