“Сәйдәш безнең йөрәкләрдә”

Опубликовано: 03.12.2015

Бөек татар композиторының 115 еллыгына багышлап, 3 декабрь “Сәйдәш көне” дип билгеләнә. Югары Ослан районында урнашкан Кызыл Байрак авылы Сәлих Сәйдәшнең икенче туган ягы дип санала. Композитор бу якларда еш булган, монда үзенең данлыклы “Совет армиясе маршын” язган.

Бүген, 03.12.2015, “Каенкай” балалар бакчасында бөек татар композиторының тормыш юлы һәм иҗатына багышланган бәйрәм узды. Балалар “Сәйдәш безнең йөрәкләрдә” темасына презентация карадылар. Бәйрәм барышында балалар җырлар җырладылар, биеделәр, композиторның музыкаль әсәрләрен тыңладылар. Балаларның йөрәкләрендә бу әсәрләр оныта алмаслык эз калдырыр дип ышанабыз!

03.12.2015г. объявлен Днем Сайдаша, посвященный 115-летию великого татарского композитора Салиха Сайдашева. Второй родиной Салиха Сайдашева называют деревню Кызыл Байрак Верхнеуслонского района. Композитор постоянно приезжал сюда, здесь же написал свой знаменитый «Марш Советской Армии». А сейчас здесь поставлен памятник- символический камень в честь пребывания композитора на этой земле.

Сегодня, 03.12.2015г. в МБДОУ «Верхнеуслонский детский сад «Березка» прошел праздник, посвященный жизни и творчеству великого татарского композитора. Воспитанникам была представлена презентация на тему: «Сайдаш в наших сердцах», в ходе праздника дети выступили с музыкальными, танцевальными номерами. В завершении ребята прослушали произведения композитора, которые оставили яркое впечатление в сердцах наших воспитанников!