Профилактика гриппа, ОРВИ и коронавируса/Грипп, ОРВИ һәм короновирус кисәтү-профилактика чаралары

Опубликовано: 16.03.2020

В связи с превышением эпидемиологического порога заболеваемости гриппом и ОРВИ заведующая детским садом Валентина Богданова  рассказала коллективу о профилактики вирусных заболеваний и обратила внимание на Решение санитарно-противоэпидемической комиссии Кабинета Министров Республики Татарстан от 13.03.2020 №19 (п.5) в части. В своем выступлении она познакомила родителей с методами профилактики гриппа, ОРВИ, в том числе коронавирусной инфекции COVID-19 и средствами индивидуальной защиты во время эпидемиологического периода.

Для укрепления сохранения здоровья рекомендовано:

·        Рекомендуем ограничить поездки по территории Российской Федерации, тем более за пределы Российской Федерации;

·        Родителям сообщать о планах индивидуальных поездок за пределы Российской Федерации;

·        Всем, кто вернулся из зарубежных поездок, просим самоизолироваться на 14 календарных дней с даты прибытия на территорию Российской Федерации.

"Каенкай" балалар бакчасы мөдире Валентина Богданова җыелышта коллективка грипп, ОРВИ һәм короновирус кисәтү-профилактика чаралары турында сөйләде һәм Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының Эпидемиягә каршы һәм санитария комиссиясенең 13.03.2020 №19 (п.5) карарын җиткерде.

Татарстан Президенты Рөстәм Миңнеханов йөкләмәсе буенча коронавирус таралу белән көрәш буенча республика штабы тарафыннан агымдагы елның 15 апреленә кадәр махсус санитар-эпидемиология режимы кертү турында карар кабул ителде. Ул күп халык катнашында чаралар уздырганда чикләүләрне үз эченә ала. Халыкара спорт чараларын уздыру көннәре күчерелде. Спорт матчларына да аерым чикләүләр кагыла. Барлык даими уеннар тамашачылардан башка уздырылачак.

ТР Президенты йөкләмәсе кысаларында мәдәни чаралар шулай ук соңрак вакытларга күчерелде.

Моннан тыш, Рөстәм Миңнеханов тарафыннан дәүләт хакимияте органнары вәкилләрен чит илләргә командировкаларга җибәрмәү турында карар кабул ителде.  Командировкада булган очракта кайткач 14 көн карантинда булу кирәк.

Валентина Александровна  шәхси гигиена кагыйдәләрен саклау мөһимлегенә аерым игътибар итәргә чакырды: көн дәвамында кулларны даими юып торырга, көн саен душта юынырга, эштә бүлмәләрне җилләтергә, кеше күп булган урыннарда һәм транспортта битлекләр кияргә.

Җитәкче сүзләренчә, хезмәткәрләрдә беренче симптомнар күренгән очракта өйләренә җибәрергә кирәк. “Без хезмәткәрне өенә җибәрсәк, ул хастаханәгә бармый, ә табибны өенә чакырырга тиеш.