Всемирный день ребенка/ Бөтендөнья балалар көне

Опубликовано: 20.11.2019

Ежегодно 20 ноября отмечается Всемирный день прав ребенка, посвященный принятию очень важного документа- Конвенции с детьми.

В течении недели воспитатель Штырова Ольга Сергеевна вместе с детьми второй младшей группы «Цветик-Семицветик» были проведены беседы:» Что такое права ребенка», «Как дружить без ссоры», а также дидактические игры: «Что такое хорошо и что такое плохо».

Во время беседы дети познакомились не только со своими правами, но и обязанностями. По играли в игры «Назови ласково», «Шляпа знакомств». Узнали о правах детей в сказках «Золушка», «Колобок».

Ребята всегда с большим интересом и любознательностью играют в игры.

1954 елда Берләшкән Милләтләр Ассамблеясы бөтен илләргә Бөтендөнья балалар көнен билгеләп үтү турында тәкъдим белән чыга. Бу көн барлык илләрнең берләшүе һәм балаларның үзара аңлашу мөмкинлегеннән чыгып, бөтен дөньяда балаларның уңай шартларда тәрбияләнүен күздә тота.

Атна дәвамында 2 нче кече төркем тәрбиячесе Ольга Штырова  балалар белән "Бала хокуклары нәрсә ул", "Ачуланусыз дуслык" темаларына әңгәмәләр үткәрде, шулай ук "Нәрсә ул яхшы, нәрсә ул начар" дидактик уенын оештырды. Әңгәмә барышында балалар үзләренең хокукларын һәм бурычларын белделәр. Шулай ук "Кабартма", "Көлсылу" әкиятләреннән балаларның хокуклары белән таныштылар.