Долгожданная Масленица!/ Сагынып көткән Масленица бәйрәме!

Опубликовано: 11.03.2016

Масленица - один из любимых русских праздников. Это праздник необычный, содержит в себе множество различных обрядов и традиций. Кульминацией Масленицы остается сжигание чучела Зимы — символ ухода зимы и наступления весны. Это — весёлые проводы зимы, озаренные радостным ожиданием близкого тепла, весеннего обновления природы. Даже блины, непременный атрибут масленицы, имели ритуальное значение: круглые, румяные, горячие, они являли собой символ солнца, которое все ярче разгоралось, удлиняя дни.

В МБДОУ «Верхнеуслонский детский сад «Березка» весело и задорно прошла Масленица, с хороводами, играми, песнями.

Билгеле булганча,  Масленица  славян халыкларының борынгыдан ук яраткан язгы  бәйрәмнәренең  берсе. Кышны озату, язны каршы алу  бәйрәмен  бу халыклар элек-электән зурлап  бәйрәм иткәннәр. Бәйрәм атна буе дәвам итә һәм аның соңгы көне аеруча зурлана.  Бәйрәм бик тә кызыклы, җанлы итеп  әзерләнә. Монда кышны озатуның тарихы, гореф-гадәтләре белән танышырга мөмкин. Барча халык бии, җырлый һәм дә коймак белән сыйлана. Коймак исә язгы кояш симолын гәүдәләндерә. Бәйрәм көнне шулай ук, саламнан эшләнгән карачкыны яндыру төп атрибут булып тора. Аны хәзерге вакытта хатын-кыз киеменә киендерсәләр, элек исә ул ир-ат киеменнән булган. Салам карачкы белән бергә иске, кирәкмәгән әйберләрне, кайгы-хәсрәтләрне яндыралар. "Каенкай" балалар бакчасында Масленица бәйрәме бик күңелле узды, җырлар, әйлән-бәйлән биюләр, уеннар белән.